Agrárgazdaság
Az oroszországi halászat perspektívái
Az oroszországi halászat elmúlt évi teljesítménye valamelyest javult, főként a kormányzati figyelem fokozódása, a megtett intézkedések eredményeként. A korábbi időszakoktól eltérően az ágazat az agrárium egyik legfontosabb területévé vált, ezt jelezte az is, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium 2007-et a "hal évének" nyilvánította.
Nagymértékben korszerűsödött a jogi környezet, újraszabályozták a halászati tevékenység alapvető feltételeit, módosították a bioerőforrások kihasználására vonatkozó törvénykezés halászati fejezeteit, elkészült a halászat 2020-ig szóló fejlesztési tervének koncepciója. Ugyancsak fontos lépés volt, hogy a kormány több rendelkezésével is újraszabályozta a halászati tevékenység egyes részterületeit, illetve kedvezményeket vezetett be, pl. a halászati flotta korszerűsítéséhez szükséges importberendezések mentesülnek a vámfizetés alól.
A jelzett intézkedések eredményeként a közeli időszakban további teljesítményjavulás várható, a tervek szerint 2010-ig mintegy 40%-kal növekedhet a belföldi és a nemzetközi vizeken kifogott hal mennyisége, és ezzel az oroszországi halpiac volumene elértheti az évi 7-8 millió tonnát. Az óceáni halászati flotta néhány éven belül csaknem teljesen megújulhat, és alkalmassá válhat a part menti vizeken túlnyúló, távolabbi régiókra is kiterjedő termelési tevékenységre.
A fekete és a szürke kitermelés, valamint a csempészet elleni küzdelem tovább erősödik. 2009-től kerül bevezetésre az a szabály, amely szerint valamennyi, a parttól számított 200 mérföldes körzetben kifogott halat orosz területen kell regisztrálni. Az orosz parti vizeken (12 mérföldes zónában) a kifogott halmennyiség mintegy 80%-a minősíthető jelenleg csempészettnek, ezt a mennyiséget néhány éven belül gyakorlatilag nullára kell csökkenteni. A közeljövőben várható olyan új vámszabályok bevezetése is, amelyek szerint a halimportot 10%-os vámmal sújtanák, a halexport ugyanakkor 100%-os vámmal lesz terhelt.
Az elmúlt évben változatlanul nem történt előrelépés a termelési kvóták ügyében. Korábban felmerült, hogy a kitermelő vállalatoknak a jelenlegi szezonális kvóták helyett hosszabb időre, esetleg 10 évre érvényes kvótákat kellene kiadni, illetve olyan javaslat is volt, hogy azok a vállalatok, amelyeknek tartozásuk van az állammal szemben, a jövőben egyáltalán ne kaphassanak kvótát. Ez ügyben egyelőre nem született jogi szabályozás, a kvóták szezonalitása is megmaradt.
Ugyancsak nincs még mindig megfelelően szabályozva a halászflották irányításában használatos műholdkövető rendszerek jogi helyzete. Jelenleg az orosz parti vizeken a hajók, a külföldi zászló alatt közlekedők is, orosz navigációs rendszerek támogatásával mozognak, ugyanakkor ez a helyzet nem rendezett jogilag. A műholdas navigációs rendszer státuszának egyértelmű szabályozásával az ellenőrzés is megoldható volna, s így könnyebben ki lehetne szűrni az illegális, szürke vagy fekete termelési tevékenységeket.
A halászat piaci feltételeinek, a működési formák korszerűsítésének elősegítésére még idén várható az első specializált haltőzsdék tevékenységének megkezdése (Murmanszk, Kalinyingrád, Vlagyivosztok, Szahalin). A szintén fontos lépésként várt, korábban a gabonafuvarozás terén már elhatározott tarifacsökkentés előreláthatólag még idén kiterjed a vasúti halfuvarozásra is.
Forrás: FVM
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen