Agrárgazdaság
Az oroszok nem tudják hová rakni a gabonájukat
Oroszországban is megkezdődött az aratás; a gazdák legnagyobb gondja, hogy nincs hely a gabona számára. Sem a kukorica, sem a búza, sem az árpa tárolására nincs elég hely Oroszországban azt követően, hogy legalább 15 éve nem volt ilyen jó gabonatermés az országban.
Sem a kukorica, sem a búza, sem az árpa tárolására nincs elég hely Oroszországban azt követően, hogy legalább 15 éve nem volt ilyen jó gabonatermés az országban – írta a Bloomberg.
Az orosz silókban mintegy 95 millió tonna gabona tárolására van lehetőség; a kormány becslései szerint ez a tárhely épp elegendő lesz a 85 millió tonnás termény raktározására, ám az orosz gabona szakszervezet előrejelzése már aggodalomra adhat okot. Az ország legnagyobb termelőit tömörítő szakszervezet becslése alapján ugyanis az idei, több mint 15 éve nem látott hozam elérheti akár a 97 millió tonnát is.
A rekordméretű termés arra kényszerítheti Oroszországot, hogy bővítse tárolókapacitását, hiszen míg az Egyesült Államok például háromszor akkora tárkapacitással rendelkezik, mint amennyi terményt egy aratásból nyerhet, addig a szakértők szerint Oroszország mindössze egy igen jó termésátlagnak megfelelő tárhellyel rendelkezik. Becslések szerint 100 ezer tonna gabona tárolására alkalmas silórendszer kiépítése 16,4 millió dolláros befektetésnek felel meg.
Az orosz kormány mintegy 15-18 millió tonna gabona exportját jelezte előre 2008-ra, lévén a kikötőrendszer mindössze ekkora mennyiség átengedésére elegendő. Moszkva a tervek szerint az elkövetkező 5-7 év során 50 százalékkal megnövelné az export-gabona mennyiségét, ezzel is enyhítve az idén világszerte aggasztó méreteket öltött gabonahiányt.
Forrás: Napi Online
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból