Agrárgazdaság
Az orosz agrárium 16 éves fejlődése
Az orosz Mezőgazdasági Minisztérium támogatásával az elmúlt évben végzett kutatási munka első eredményei szerint 2006-ban az agrárszektor további növekedése ellenére is csak négy régió fejlődési mutatói haladták meg a bázisévnek tekintett 1990. évi szintet.
Az első helyen Dagesztán áll, ahol a mezőgazdasági termelés növekedési indexe a jelzett időszakban 132,6%-os, ezt követi Tatársztán (120,8%), Baskortosztán (108,9%), valamint a Kabardin-Balkár Köztársaság (100,1%). Oroszország egészét tekintve a fejlődési mutató mindössze 75,8%-os.
Az átlagosan is kedvezőtlen fejlődési dinamika mellett kilenc olyan régió van az országban, ahol a vonatkozó mutató értéke alacsonyabb 50%-nál is. Ezek elsősorban az ország észak-nyugati körzetében találhatók, de szerepel közöttük néhány déli terület is, mint pl. Kalmükia.
Az elmúlt hosszabb időszakon belül a növekedési pálya két nagyobb időszakaszra osztható. 1991-1998. között lényegében valamennyi régióra a folyamatos teljesítménycsökkenés volt a jellemző, éves szinten átlagosan 75%-os mértékben.
A második szakaszban, 1998-2006. között (illetve a tavalyi év folyamán is) átlagosan évi 3,9%-kal növekedett az ágazat teljesítménye. Egy összesített, a fizikai volumeneket tartalmazó mutató szerint a jelzett időszakban a növekedés 135,4%-os volt. Az időszakra jellemző átlagos növekedési tendencián belül azonban továbbra is csökkentek a teljesítmények tizennyolc régióban. Kiemelkedően magas, több mint kétszeres növekedési mutatót produkált ugyanakkor ezekben az években Rosztov megye és Dagesztán.
A jövőre vonatkozó perspektívákat leginkább a tavaly elfogadott, 5 évre érvényes állami agrárprogram határozza meg, amelynek alapján 2008-2012. között 21,7%-kal kell növekednie az agrárium kibocsátásának. A tervezett növekedés gyakorlatilag a duplája a legutóbbi öt évben elért, összesen 12,3%-os növekedésnek, de szakértők szerint nem elérthetetlen. A teljesítmények bővülésének legalapvetőbb forrása a technikai/technológiai fejlesztés lehet, aminek megalapozására az állami agrárprogram öt év alatt 62,9%-os beruházás-növekedést irányoz elő.
Az ötéves program végrehajtására szánt állami támogatási összegek már korábban ismertté váltak. Összesen 551 milliárd Rbl összegű, a központi (szövetségi) költségvetés által biztosítandó forrásokból fedezett támogatással lehet számolni, de ezen túlmenően további hasonló nagyságrendű összeg elkülönítése valószínűsíthető az önkormányzati (köztársasági, megyei, stb.) költségvetésekből.
Ez azt jelenti, hogy öt év alatt gyakorlatilag megkétszereződnek az állam által a mezőgazdaság támogatására fordított források, az önkormányzatok által biztosítandó finanszírozással pedig még tovább javulhatnak az öt éves előirányzatok megvalósításának esélyei.
Forrás :FVM
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen