Agrárgazdaság
Az Európai Bizottság a kritikák dacára is kitart éghajlatvédelmi tervei mellett
Zöldforradalmat sürgetnek.
Védekezésre kényszerült az Európai Bizottság elnöke a drasztikus éghajlatvédelmi rendszabályokat tartalmazó direktíva január 23-ra időzített megjelenése előtt. José Manuel Barroso kormányok, szakszervezetek és iparvállalati érdekképviseletek sorának ellenvetéseire válaszolt, amelyek kivétel nélkül gazdasági és társadalmi következményekkel kapcsolatos aggályokat fogalmaztak meg a tervezett szigorítások miatt .
„Mindig is tudtuk, hogy nem lesz könnyű feladat, ha Európát alacsony karbonterheléssel működő gazdasággá akarjuk alakítani, de most van itt az ideje a kötelezettségvállalásunk komolyságának, koherenciájának és a saját felelősségtudatunknak a demonstrálására” – fogalmazott Barroso. A bizottság elnöke kijelentette, azt kell tennünk, amit mondunk, ha pedig elsőként lépünk, akkor hozzájuthatunk a kezdeményezőnek járó előnyökhöz, például a tiszta energia hasznosításában, a versenyképesség fokozásában és a munkahelyteremtésben.
Mint a Reuters emlékeztet: a jövő héten megjelentetendő javaslattal az EU-nak el kellene érnie az üvegházhatású gázok kibocsátásának – az 1990–2020 közötti időszakra vetített – 20 százalékos csökkentését, a 20 százalékos megújulóenergia-arányt a felhasználásban, emellett a teljes energiafogyasztást is számottevően vissza kellene fogni.
A megfogalmazandó célok miatti – hetek óta hallható – morgolódáshoz legutóbb egy határozott hangú levéllel csatlakozott a francia államfő. Nicolas Sarkozy óvta a bizottságot attól, hogy túl nagy büntetőtételekkel terhelje meg a gazdasági növekedést hordozó szektorok tevékenységét. „A készülő rendelkezések egy része nem hatékony, nem tisztességes és gazdaságilag sem fenntartható Franciaország számára” – hangoztatta a politikus. Sarkozy világosan leszögezte, a büntetésekkel az EU csak azt érné el, hogy a termelést a vállalatok kihelyezzék olyan térségekbe, ahol nincsenek hasonló korlátozások, így a globális légköri terhelés semmivel sem csökkenne, Európából viszont eltűnnének a munkahelyek. Az EUobserver egyébként úgy tudja, francia kormánytisztviselők egyeztettek német kollégáikkal a kérdésben.
Különösen súlyos aggályokat fogalmazott meg a leendő szabályozással kapcsolatban az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkára. John Monks egyenesen elfogadhatatlannak mondta a készülő anyagot, ezért közzétételének elhalasztását és sürgős egyeztetéseket indítványozott, hogy elemezni lehessen a társadalmi következményeket, illetve, hogy kidolgozhatóvá váljanak az állástalanná váló dolgozók ellátását célzó mechanizmusok. Monks abból indul ki, hogy ágazatok sorának – acél-, alumínium- és vegyipar, műtrágyagyártás, cementipar, cellulóz- és papírgyártás – cégei kényszerülnek majd az áraik emelésére, s ezzel hátrányba kerülnek az amerikai és a kínai versenytársaikkal szemben. A szakszervezeti vezető kifogásolja, hogy napvilágra jutott uniós belső anyagokban már csak opcionális eljárásként szerepel a nagy karbonterheléssel működő, unión kívüli cégekre kivetendő pótadó vagy pótvám terve, ezért az EU eleve vesztes pozícióba manőverezi önmagát.
Forrás: Világgazdság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen