Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az enyhe időben már érdemes metszeni

A kellemesen melegnek ígérkező hétvége igazán alkalmas a metszésre. Csak az kezdjen maga a munkához, aki tudja, mit, miért és mikor nyes, mert a rosszul vágott részt a növény csak több év alatt képes pótolni. Az sem mindegy, melyik növényt mikor metszik, van olyan, amelyiknek kifejezetten árt a tél végi nyesés.

Létrehozva:

|

A fás szárú gyümölcs és a dísznövények rendszeres metszésére szükség van, különben a korona belsejében a napfény hiánya miatt a hajtásnövekedés gyengül, majd megáll. Az ilyen növény belseje vagy alsó része (fel)kopaszodik. A lombkorona külső pereme él, ahogy ez sok elhanyagolt vagy helytelenül ápolt sövénynél, tujánál megfigyelhető.

Azokban a kertekben, amelyekben viszonylag szűk helyen találhatók cserjék, fák, időszakonként szükség van a föld feletti részek alakítására. Az utcai sorfák is hálásak, ha időnként létrára másznak, és a sűrítő ágak közül néhányat kifűrészelnek. A gyümölcsükért, virágjukért, formájukért nevelt növények sem lehetnek meg rendszeres metszés nélkül.

A fák, cserjék, örökzöldek többsége nem díszlik teljes pompájában metszés nélkül. Ehhez ismerni kell hozzá a növény külső és belső igényeit, tulajdonságait, de aki hibázik, súlyos árat fizethet, mert az igyekezet ellenére dísztelen marad a kert. Ahogy a beérkező levelekből kiderül, sok olvasónk maga szeretné megpróbálni növényeit ollóval, fűrészszel fiatalítani.

A növények életét értő számára a föld feletti hajtásrendszer pontosan megmutatja, hogy évente milyen erősségű metszést, ritkítást igényel. A fejlődő hajtásrendszer egyfajta képet ad a növény kondíciójáról. Ezért a metszés egyfajta stratégiai játék. A korábbi metszésekre a cserjék, fák hajtások nevelésével reagáltak. Ebből következtetni lehet, hogy mit lehet elérni egy-egy vágással. A gyümölcsöt hozó növények esetében a fő cél a minél több egészséges termés nevelése. A dísznövényeknél, a bő virágzást, a korona díszítő értékét kell szolgálni.

Aki semmit nem tud a metszésről, és mégis meg akar tanulni az ollóval, fűrésszel bánni, annak ajánlható Czáka Sarolta és Valló László A metszés ábécéje című, sok kiadást megélt könyve. A leírtakat alkalmazva néhány szezon alatt bárki elsajátíthatja a különböző metszési szabályokat, technikákat. A metszés – a munkát pontosan leíró – szakszavai találóan foglalják össze a teendőket: megújító, alakító metszés vagy tetejezés.

A legtöbb növény fő metszésének ideje a tél vége. A munka elvégzésére lehetőleg fagymentes napot válasszanak. Ilyenkor kellemesebb a szabadban dolgozni, de vannak, akik úgy gondolják, hogy a növénynek is jobb. A kert díszfáinak metszésére általában a mostani idő a legalkalmasabb.

Vannak olyan fák (például vadgesztenye, kőris, dió vagy berkenye), amelyek nehezen újulnak meg, ezért ezeket kockázatos most metszeni, inkább a kora ősz ajánlatos. Nem kell metszeni azokat a fákat sem, amelyek maguktól kevés elágazást képeznek, vagy erőteljes, vastag hajtásokkal növekednek. Ilyen a szivarfa vagy a szömörce. Szintén csak a legvégső esetben szabad metszeni, és csak az elszáradt vagy sérült hajtásokat szabad eltávolítani a bükk, gyertyán, magnólia, nyír, tölgy koronájából.

Okos metszéssel különleges növények nevelhetők a cserjék többségéből. Van azonban néhány alapszabály, amelyet érdemes betartani. Kíméletes ollókezelést igényel a legtöbb örökzöld, a boroszlán, az erikák többsége, a japán juhar, a sárga cserszömörce, az oltott orgona vagy a perzsa csodafa.

A metszést igénylő lombhullató cserjék esetében a vágás időpontját meghatározza a virágzási idő. Tél végén és kora tavasszal a nyáron, az idén növő hajtásokon virágzókat kell metszeni, ilyen például a nyári orgona, fehér som, mályvacserje, pimpó, fagyal. Ezek akkor lesznek a legszebbek, ha az egyéves hajtásokat rövid csapra, 1-2 szemre vágják. A tavasszal virágzókat (aranyveszszőt, orgonát) csak virágzás után szabad megmetszeni. Ha most metszik ezeket, akkor elmarad az idei virágzás.

A metszést és a növények sebeinek gyógyulását segíti, ha éles a metszőolló vagy a fűrész. A metszőollót érdemes szétszedni, csavarját, tengelyét s rugóját vékony-, például műszerolajjal megkenni. Nem túl bonyolult a penge élének fenése. Finom fenőkövet vásároljanak, de kaphatók fúrógépbe rögzíthető homlokcsiszolók is. Ezekkel alacsony fordulatszámon reszelgessék a pengét. Csak a vágóélet kell fenni!

Érdemes időnként megélezni a fűrészt is, mert ha életlen, roncsolja a növény. Aki még ilyen – egyáltalán nem nehéz – munkát nem végzett, kérdezze meg a szerszámboltban, ahol megvásárolja a háromszög- és a lapos tűreszelőt, hogy hogyan kell a fűrész fogait ápolni. Aki kézi fűrészt akar élezni, nehogy láncfűrészhez való reszelőt vásároljon.

A jövő héten az örökzöldek metszéséről írunk.

Téli határidőnapló

Ideje az egynyáriak, zöldségfélék magvetéséhez kezdeni. Érdemes a téli, kerti, növényi hulladékot öszszetakarítani. Ne égessék, mert az a szomszédokkal vitára ad alkalmat, nagy füsttel jár, inkább érdemes a talajba forgatni. Ha lassan bomlik is le, de növeli a föld hasznos szervesanyag-tartalmát.

Forrás: Népszabadság – Czauner Péter

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!