Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az aszályos idő miatt kevesebb hagyma termett Makó környékén

Az idei termés vöröshagymából a magyar igények felét fedezheti a termésátlag alapján; az aszályos idő miatt mind a vörös-, mind a fokhagyma gyengén teljesített- mondta el a XIX. Makói Hagymafesztivál megnyitóját megelőzően Vízi István termelő.

Létrehozva:

|

A szakember kifejtette: az aszályos tavasz és a forró nyár miatt a tavalyinál kevesebb és méretében kisebb vöröshagyma termett Makó környékén. A mennyiség az előző évhez képest hatvan százalékos lett, a minőséggel azonban nincs probléma. A makói térségben területileg is visszaesett a hagymatermelés az utóbbi évtizedben. A dugványos hagymatermesztés teljesen visszaszorult, hiszen drága és időigényes a dugvány előállítása, így már csak egyetlen szárítóüzem készít saját felhasználásra dughagymát. A magról vetett hagyma pedig, soha nem volt nagy volumenű a térségben.   

A dugványos hagyma elfogadható hozama 30 tonna, a magról 40-50 tonna lenne hektáronként, az idén azonban ebből csupán 15- illetve 20 tonnát tudtak felszedni.   

Jelentősen visszaesett a termésterület is, hisz a vidékre jellemző dugványos termelés egykor 3-4000 hektáron zajlott mostanra 500-ra szorult vissza. A termelők ha lehet, azonnal eladják a termést, hisz a tárolástól megdrágul és utána már csak veszteséggel értékesíthető.   

Tapasztalataik szerint a magyar vöröshagyma-termést teljesen felszívja a hazai piac – mondta Vízi István. Számítások szerint a tavalyi termés 70 százalékban elégítette ki az igényeket, bár nagyon alacsony ár alakult ki, mert úgy tűnt, hogy túlkínálat van. Ez azonban csalóka, mert szeptemberben kerül piacra a magyar és a külföldi hagyma is így tavaly úgy tűnt több van a kelleténél. Ez azonban januárra mérséklődött és behozatalra szorult az ország.   

Ez idén sem változik, a termésátlagból kiindulva most a magyar igények mintegy ötven százalékát tudja kielégíteni a magyar vöröshagyma-termés. Az ár azonban nem növekszik majd, hisz abban a pillanatban, ahogy az import bejön 45 forintért, azt veszik inkább meg, nem a magyart. Így a magyar vöröshagyma 45-50 forint között kerül a piacra. Az ár leghamarabb február környékén emelkedhet – tette hozzá a termelő.   

A fokhagymánál sem volt jobb az év a termés szempontjából – mondta el Fekete János őstermelő, a Csanád Agro Kft. munkatársa. A csapadékhiány miatt kevesebb lett a termés. A minőséget azonban itt sem befolyásolja, a magyar fokhagyma továbbra is kiváló. Ez az a szempont, amellyel versenybe száll a behozott kínai termékkel szemben – véli a makói termelő. Utóbbi ugyanis mutatós, de nem ízes és egész Európában ismerik a finom magyar fokhagymát. Az ár az idén jónak mondható, hisz a kevesebb termés miatt emelkedett. Az extra fokhagyma kilójáért 500 forintot fizetnek.   

A makói termelők elsősorban nagybani piacon értékesítik a fokhagymát, de néhány áruházlánccal is szerződésben vannak. A beszállítás azonban nem túl kifizetődő, hisz akár tizenöt százalékkal kevesebbet fizetnek a szerződötteknek, mint a piaci ár – tette hozzá Fekete János.

Forrás : MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!