Agrárgazdaság
Árharc a napraforgópiacon
A Magyar Agrárkamara szerint a termelők egy része csődközelbe kerülhet, mert a kisebb árbevétel nem fedezi a tavaly óta megugrott költségeket.
A napraforgóárak zuhanását a jó termés és a tavaly még árfelhajtó világpiaci spekuláció kifulladása okozza. A felvásárlók inkább kötbért fizetnek, de felmondják a szerződéseket.
A Magyar Agrárkamara szerint a termelők egy része csődközelbe kerülhet, mert a kisebb árbevétel nem fedezi a tavaly óta megugrott költségeket.
Sorra mondják fel vagy próbálják módosítani év elején kötött megállapodásaikat a napraforgó-felvásárlással foglalkozó társaságok a terményárak drasztikus csökkenése miatt. A cégek korábban 100–110 ezer forintos tonnánkénti árakon szerződtek a gazdálkodókkal, mára viszont a napraforgóárak 52–56 ezer forintra zuhantak. Ezért a vállalatok számos esetben inkább kifizetik a tonnánként 20-30 ezer forintos kötbért, mert még így is jelentősen faraghatnak felvásárlási költségeikből.
Jogi szempontból az esetek nagy részében valószínűleg nem kifogásolhatók a cégek lépései, de döntésük mégis inkorrekt – mondta Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára.
Most ugyanazok a társaságok próbálják meg felbontani megállapodásaikat, amelyek a termelőkkel nem igyekeztek megosztani többletfelvételeiket, amikor az elmúlt évben a napraforgóárak ugrásszerűen emelkedtek a szerződéses árakhoz képest – fogalmazott.
Piaci hírek szerint néhány nagy hazai termelésszervező (integrátor) vállalkozás – így a nádudvari KITE Zrt. és a bábolnai IKR Zrt. – is közölte partnereivel, hogy nem vállalja a korábbi árfeltételeket. Tóth István megerősítette: a MOSZ-hoz is ilyen értesülések futottak be, és más felvásárlók is hasonló lépéseket jelentettek be.
Az étolajpiacon vezető szerepet betöltő, amerikai tulajdonú Bunge Zrt. ugyanakkor – nyilatkozták a vállalat vezetői – nem a korábban rögzített árakon, hanem napi árfolyamon vásárolja a terményt. A társaság hamarosan csökkenti étolajárait az alapanyagárak változása miatt (VG, 2008. október 29.).
Az integrátorok viszont az általuk megvett terményt részben a Bungénak (részben pedig a német exportpiacon) adják el – állítják a termelők. A legdurvább esetben egyes felvásárlók minőségi kifogásokra hivatkozva tagadják meg a terményátvételt – tudtuk meg. Másik megoldásként – a kötbérfizetés mellett – a megállapodások újratárgyalását ajánlják fel partnereiknek.
Egyes javaslatok szerint a napraforgót részben a szerződéses, részben piaci árakon vennék meg, így átlagköltségeik csökkennének, a gazdálkodók pedig a mainál több árbevételhez juthatnának. A termelők – vélik szakértők – a 1,5 millió tonnás napraforgótermés mintegy 60 százalékát köthették le megállapodásokkal, vagyis az ármódosítások 0,8-1 millió tonna árut is érinthetnek.
A KITE Zrt. nem mondja fel szerződéseit, hanem azok újratárgyalását javasolja – reagált Búvár Géza, a társaság vezérigazgatója. Hozzátette: a tavalyi jelentős áremelkedések nyomán a cég egymilliárd forinttal többet fizetett a gazdálkodóknak a korábban rögzített áraknál. Ezért most a cég partnereinek 80-85 százaléka „megértően fogadja” a társaság változtatási kéréseit, amelyek összességében 10-15 százalékos csökkentést jelentenének, vagyis a mainál jóval magasabb, 90 ezer forint körüli tonnánkénti árakat biztosítanának. A vállalatnak – közölte a vezérigazgató – „vannak szerződéses kötelmei”, ha a gazdálkodók nem hajlandók újratárgyalni a megállapodásokat. Több esetben viszont a termelők követtek el szerződésszegést a cég ellen az utóbbi hónapokban – szögezte le.
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok