Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Aratják a nádat a Balatonon és a Kis-Balatonon

Megkezdték a Balatonon és Kis-Balatonon a szárazföldről elérhető nádasok aratását, bár a kellő jégvastagság hiányában továbbra sem tudják a víz felől vágni a nádat – számoltak be az illetékes vízügyi igazgatóságok szakemberei az MTI-nek csütörtökön.

Létrehozva:

|

A Balatonnál 1200, a Kis-Balatonnál 2100 hektárnyi nádast tartanak nyilván, amelynek harmadát-negyedét aratják le évente, ha arra a vizek jégtakarója lehetőséget biztosít. A munkát végző, nyílt közbeszerzés útján kiválasztott vállalkozók január elején vehették át a munkaterületeiket az illetékes vízügyi igazgatóságoktól. Az aratás kezdésével egy ideig kivártak, mert nem volt munkagépeket is elbíró vastagságú jég a vizeken. Mivel az idő az utóbbi napokban inkább enyhült, és sürgeti őket az engedélyük február közepén lejáró határideje, többségük kellő jégvastagság hiányában is megkezdte a partról elérhető nádasok aratását.
    
Hanga Csaba, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének helyettes vezetője arról számolt be, hogy a balatoni nádas mintegy harmada élvez abszolút védettséget, a többit vízvédelmi okokból igyekeznek 3-4 évente vágni. Idén 250-300 hektárnyi balatoni nádas betakarítására adtak ki engedélyt, amelynek legfeljebb 25-30 százaléka teljesíthető, ha nem hízik a munkavégzésre is alkalmas vastagságúra a jég. A tisztító nádvágásért a vízügyi igazgatóság 12 millió forintot fizet a vállalkozóknak, míg a 44 hektárnyi területről betakarítható jó minőségű haszonnádért a vállalkozók fizetnek. Ez utóbbiból legjobb esetben 1,1 millió forint bevétele származhat a vízügynek.
    
Az ipari nádat általában tetőépítéshez, nádpadló, nádszövet készítéshez használják fel az aratást végző vállalkozók, vagy értékesítik hasonló célokra.
    
A Balaton környékén környezetrendezési, -tisztítási okokból kisebb nádasok vágására önkormányzatok, horgászegyesületek és magánemberek is kaptak engedélyt, akik ezért semmiféle ellenszolgáltatásban nem részesülnek.
    
Laki István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kis-balatoni üzemmérnökségének vezetője szerint már az is jó eredménynek számít, ha legalább a negyedét sikerül teljesíteni az idei évre tervezett és engedélyezett 500-600 hektárnyi nád betakarításának a Kis-Balatonnál. Beszámolója szerint sem az illetékes nemzeti parknak, sem a vízügynek nincs pénze az itteni vízvédelmi célú vágásra.
    
A munkát a vállalkozók egyfelől az ipari célra is hasznosítható, jó minőségű nád betakarításáért vállalják, amiért még fizetnek is, továbbá azért, mert a levágott részeken jó minőségű nád nő tavasztól, amelynek következő learatására kötendő szerződéskötéskor majd előnyt élvezhetnek – mondta Laki István.

Forrás :MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!