Agrárgazdaság
Akár 50 százalékkal is drágulhat a fenyő
A tavalyihoz képest 40-50 százalékkal drágulnak idén a karácsonyfák – mondta a Napi Gazdaságnak Szabó Fruzsina, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének (Makert) elnöke. Leginkább az utóbbi években népszerűvé vált normandfenyőnek nő a termelői ára, az egyesület szerint legkevesebb kétezer forinttal méterenként.
A fenyőtartás trükkjei
A kertes házban lakók a bokrok közé fektessék a fenyőt. Akinek nincs kertje, a lakás leghidegebb helyiségében, vízbe állítsa. Az összekötözött karácsonyfát érdemes nedves papírral burkolni, és szemeteszsákba csomagolni. Az erkélyen való tárolás vagy az ablakon kilógatás korai fenyőhalált okoz.
Az áremelést nem mindenki hárítja át egy az egyben a vásárlókra. A Baumaxban idén először árulnak december elsejétől kezdve saját beszerzésű fenyőket: háromezer forintba kerül majd az 1-1,5 méter közötti és csaknem tízezerbe a két méter feletti, Dániából importált normandok métere.A Magyarországon szintén kedvelt, bár az utóbbi években a piacról egyre inkább kiszoruló ezüst- és lucfenyőből is kevesebb szép fa kerül majd a kereskedőkhöz.
Szabó szerint mindkettőből sok az új telepítés, amelyek 4-7 év múlva kerülhetnek piacra. A luc ára méterenként 800-1500 forint között, az ezüsté 1800-5000 között várható. A kereskedők jó része két méter fölött egyedi árakat állapít meg. A szintén melegtűrő feketefenyő pedig szinte teljesen eltűnt a kínálatból, többek között azért, mert nehezebb díszíteni, emellett pár éve egy gombafertőzés a termőhelyek nagy részén minőségi problémákat okozott.
Az árakat az is befolyásolja, hol vásárol az ember: az utcai árusoknál a területhasználati engedélyek drágíthatják a fenyőt, a faiskolákban, kertészetekben, illetve az erdészetekben ez megspórolható. A barkácsáruházak közül a Baumax üzleteiben lehet majd vágott fenyőt kapni, a Praktiker- és a Tesco-áruházak parkolóiban úgyszintén.
Az OBI-ban csak konténeres, később kiültethető fenyőket árulnak. Az idén már konténerben nevelt fákat is értékesítenek: ezek ellenállóbbak, míg az olcsóbb fáknál a kitermelt fenyő kerül konténerbe, és a növény gyökérzetének kevesebb ideje van megerősödni. A Baumaxban ezüst- és szerb lucfenyőt lehet konténerben venni, az ár fajta- és méretfüggő: a 60-80 centis lucot négyezer, az 1,5-1,7 métereset pedig 18 ezer forintért árulják.
Bár a kereskedők már most készülnek a december 6-10. körül kezdődő szezonra, és egyes nagyobb karácsonyfatelepeken már megkezdték a fák kivágását, több termelő is kivár az értékesítéssel. Magyar Zoltán erdőgazdálkodási csoportvezető szerint a Kisalföldi Erdőgazdaság biztosan így tesz: mindenképpen szeretnének a tavalyi 800 forintos méterárnál többet elérni az általuk árusított lucfenyőkért.
Gyenge szezonra számít az a várpalotai termelő is, aki 1500-2000 forintért kínálja 2-5 méteres feketefenyőit november eleje óta az interneten. Véleménye szerint a gyengébb minőségű román és ukrán fenyők négy-öt éve beindult importja nyomja le az árakat. Szabó éppen az ellenkezőjét tapasztalja, szerinte a faiskolákban és árudákban egyre jelentősebb a minőségi ezüst- és normandfenyők iránti román kereslet: főleg az utóbbiból vinnének 20-40 százalékkal többet.
Évről évre nő a kereslet a visszaváltható, valamint a később kiültethető földlabdás, cserepes, illetve konténeres fenyők iránt. A barkácsáruházak közül a pécsi Praktikerben már öt éve lehet használati utasítással ellátott fát bérelni két méretben, és ünnep után visszaváltani; idén 400-500 fát lehet majd kölcsönözni. A tapasztalat szerint a fák kétharmada kerül vissza a boltba, ezeket aztán a baranyai közintézmények kapják.
Forrás:Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen