Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Agrárkamara: két hetük van a gazdáknak a parlagfű kiirtására

Már csak két hetük van a gazdáknak arra, hogy földterületükről kiirtsák a parlagfüvet, mivel június 30. után a külterületeken a földhivatalok, a belterületen pedig a jegyzők és megbízottjaik megkezdik az ellenőrzéseket – figyelmeztetett az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében a Magyar Agrárkamara.

Létrehozva:

|

A kamara kiemelte: ha a földek parlagfűvel fertőzöttek és használóik láthatóan nem tettek még semmit ellene, júliustól egy törvényi rendelkezés szerint igen komoly bírságot fizethetnek, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig.
    
A parlagfű – amelynek magvai több évtizedig a talajba temetve is megőrzik csírázóképességüket, tövenként 3.000-4.000 magot nevel, pollenjét 100 kilométeres távolságba is elsodorhatja a szél – virágzati bimbóit július környékétől kezdi fejleszteni. A jogszabály szerint a bimbó kialakulását is meg kell akadályozni, ezért jelöli meg a törvény a június 30-i határnapot.
   
A közlemény szerint azok, akik az előző években parlagfűvel erősen fertőzött területeken gazdálkodtak, az idén is számíthatnak ellenőrzésre.
   
A Magyar Agrárkamara aláhúzta: ha a hatóságok azt látják, hogy a földhasználó és tulajdonos nem végezte el a védekezést, közérdekű védekezést rendelnek el. Erről nem kell előzetesen – ahogy az ellenőrzésről sem – értesíteni az érdekeltet. A hatóság és a kaszálást végző megbízott vállalkozó az érintett területre beléphet, lezárt területet felnyithat és azon dolgozhat az ott tartózkodók akarata ellenére is. Sőt, amennyiben a parlagfű elleni közérdekű védekezést kultúrnövény károsodása nélkül nem lehet elvégezni, a kaszálást abban az esetben is elrendelhetik, ha a kultúrnövény tőszáma nem éri el az agronómiailag indokolt tőszám 50 százalékát és a terület több mint 30 százaléka parlagfűvel borított. Az okozott kárért a földhasználó kártalanításra nem tarthat igényt.
   
A védekezés költségeit 15 napon belül be kell fizetnie a mulasztás elkövetőjének, késedelem esetén a jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben. Az összeg adók módjára behajtható, erről az APEH gondoskodik. Ha az ingatlan közös tulajdonban (osztatlan közös tulajdon esetén) van, akkor a költségek megtérítéséért valamennyi tulajdonos egyetemlegesen felelős. Ezen felül a földhasználót további szankcióként egyes agrártámogatások részétől vagy egészétől is eltilthatják a hatóságok.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!