Agrárgazdaság
Agrárfinanszírozás: 50 milliárd forint szabad forrás
A szakmai szervezetközleménye hangsúlyozza: a hitelszűke ellenére a gazdálkodói fejlesztési hitel, a gabonahitel, a forgóeszköz, továbbá a TÉSZ-ek és az élelmiszeripar számára szánt finanszírozási program keretében összesen még mintegy 50 milliárd forintnyi külső forrás áll az igénylők rendelkezésre.
A kamara szerint a kereskedelmi bankok visszafogottságának, a piaci pangásnak több oka van: egyrészt információ-hiány, másrészt a bankárok óvatosak, harmadrészt a támogatott konstrukciók egyes elemeinél túl kicsi a haszonkulcs. A bankok emellett óvatosak a válság miatt.
A kamara egy közelmúltban tartott szakmai tanácskozáson elhangzottak alapján írja, hogy a nagybankok képviselői arról számoltak be, hogy összességében nem csökkent az agrárium hitelállománya. Ám a termelők is óvatosabbak, sokkal kevesebben igényelnek hitelt. Példaként említették, hogy az uniós földalapú támogatásokra alapozott hitelezés nehézkes. Az elnyert támogatásról szóló igazolást a termelők ugyanis hosszú idő alatt kapják kézhez a hatóságtól.
Jelezték: a bankszövetségen belül külön bizottság alakult, amely megvizsgálja a közraktározás hitelezésének újraindításának lehetőségét. Így várhatóan őszre a pénzügyi tárcával új konstrukciót dolgoznak ki. Emellett a kisebb, gyengébb agrárvállalkozások számára is készül egy új FVM-MFB hitelprogram.
Az egyeztetésen részt vevők szerint fontos kérdés a hitelek ára is. A Bubor-alapú kölcsönök drágák a termelőknek – állították a MA szakértői. A mai viszonyok között a 13-14 százalékos kamatot nem lehet kitermelni. Ezért felvetették az Eurolibor-alapú kamatszámítás lehetőségét.
A MA által kezdeményezett megbeszélésen a köztestület bemutatta a már korábban is vázolt javaslatát. Ezzel a konstrukcióval a 100 milliárd forintra tehető mezőgazdasági hiteligényt lehetne kielégíteni. Ebből 75 milliárd az uniós támogatásokhoz szükséges saját erő pótlását szolgáló kölcsön, 10-15 milliárd forint a gabonaágazat forgóeszközhitel-igénye, és 10 milliárd más növénytermesztési ágazatok forrásigénye lenne.
A MA szerint szükség van az új termésű gabonakészletek éven túli lejáratú, 10 milliárd forintnyi forgóeszközhitelére is. Sőt, az elemi kárt szenvedett termelők részére 10 milliárd forintnyi termelési hitel biztosítására is. Az Új Magyarország Agrár Fejlesztési Hitelprogram keretből pedig eddig 19 milliárdot vettek fel, és a fennmaradó 20 milliárdos forrásra is nagy az igény. A MA és a pénzügyi szféra képviselői rövidesen folytatják a tárgyalást – olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok