Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A Visegrádi Országok agárminisztereinek találkozója a Duna–deltában

2008. május 9-11. között a Duna- deltában lévő Uzlina településen a Román Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium rendezésében a "Visegrádi Négyek" agrárminiszterei valamint Szlovénia, mint EU soros elnök agrárminisztere és Bulgária agrárminiszterének találkozójára került sor.

Létrehozva:

|

Lengyelországot, Szlovéniát, Romániát miniszteri szinten képviselték, Bulgáriából miniszter-helyettes, Magyarországról és Szlovákiából a államtitkár, Csehországból pedig az ország Európai Uniós főtárgyalója vett részt a tanácskozáson.
 
A magyar delegációt Gőgös Zoltán államtitkár vezette, kíséretében voltak dr. Forgács Barnabás szakállamtitkár, Flam László a nemzetközi kapcsolatok főosztályáról, valamint Bíró Tamás referens. A tanácskozás informális jellegű volt, amelyet a román fél a jövőben is meg kíván rendezni, mivel azt a felek nagyon hasznosnak ítélték.
 
A rendezvény témája a gabonaintervenció, a kockázatkezelés, valamint a moduláció kérdése volt. A felek megbeszélést folytattak a WTO tárgyalásokról valamint a CAP reformról is. A román agrárminiszter, Dacian Colos felhívta a figyelmet az uniós országokban működő kis farmgazdaságok helyzetére, amelyek – véleménye szerint – nem kapnak megfelelő figyelmet az Uniótól. Álláspontja szerint ezen kis farmgazdaságok támogatásával és az európai uniós szabályok előírásainak specializálásával (enyhítésével) meg lehetne menteni ezeket a termelőket és egyben egy adott régió fejlődését is elő lehetne segíteni. A román miniszter tájékoztatta a résztvevőket, hogy e témát az Európai Unió soron következő miniszteri ülésén (2008. május 19.) fel szeretne vetni.
 
A román fél által felvetett problémák közül a gabonaintervenció kérdését minden jelen lévő ország képviselője támogatta. Fontosnak tartják egy olyan alap létrehozását, amely szükség esetén piac- és árszabályozó tényezőként lép fel.
 
A kockázatkezelés témakörben vitát csak az okozott, hogy az melyik nagy alapból legyen finanszírozva. A jelen lévő országok képviselői egyhangúlag egyet értettek abban, hogy egy olyan közösségi alap létrehozását kell szorgalmazni az Európai Unió tagállamainak részvételével, amely piacszabályozó hatással bír és egyfajta biztonságot nyújt úgy a termelőknek, mint a fogyasztóknak.
 
A moduláció témakörben Csehország kivételével a részt vevő államok képviselői egyet értettek abban, hogy amíg a kifizetések nem érik el az egységes szintet a Európai Unió összes államában, addig ezt a kérdést nem szerencsés tárgyalni. A cseh delegáció vezetője a szabályozók megváltoztatásában látta a megoldást. A bolgár delegáció vezetője kifejtette, hogy a területalapú támogatások összegének nemhogy csökkennie kellene az új tagállamok esetében, hanem jóval nagyobb kellene, hogy legyen az újonnan csatlakozott országokban a felzárkóztatás miatt.
 
A CAP reform ügyében a részt vevő országok megállapodtak abban, hogy figyelemmel kísérik a 2008. június 1-től az EU soros elnökségét adó Franciaország agrárreformokat célzó előre bejelentett, de részleteiben még nem ismert, új elképzeléseit és ezek ismeretében alakítják ki álláspontjukat.
 
WTO ügyben az itt lévő államok agrárminisztereinek az az álláspontja, hogy mielőtt az Európai Unió, illetve a világ más országai közötti kereskedelmi liberalizáció végbemenne, meg kell vizsgálni, hogy az milyen hatással van az egyes területekre. A jelenlévők negatív példaként említették a cukor liberalizáció hatását, amelynek következményeképpen több tagállam cukor-feldolgozó ipara megszűnt.
A tanácskozás végén közös sajtóközleményt fogalmaztak meg a résztvevők, amelyben összegezték az informális tanácskozás eredményeit és tapasztalatait.
A házigazda számtalan kulturális és természeti program keretében bemutatta a résztvevőknek Európa egyik természeti csodáját, a Duna-deltát és annak gazdag élővilágát.

Forrás: FVM – dr. Szabó József Andor

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!