Agrárgazdaság
A V4-ek agrárkamarái a tisztességtelen kereskedelem ellen
A kérdéskörről külön egyeztetést tartanak várhatóan június első napjaiban a visegrádi négyek agrárkamarái, a Magyar Agrárkamara javasolta, hogy szögezzék le: szükség van a kereskedelmi etikai kódex megalkotására.
Koncz György, a Magyar Agrárkamara elnökhelyettese úgy vélte: míg az Európai Unió régi tagországaiban szerves fejlődés során alakult ki a termelők, a feldolgozók és a kereskedők viszonya, addig a V-4-ekben néhány év alatt nyertek jelentős teret a multinacionális áruházláncok, és napjainkban gyakran az összes kereskedelmi forgalom több mint felét a kezükben tartják.
A Magyar Agrárkamara szerint a multinacionális áruházláncok módszereinek lényege, hogy minél alacsonyabbra szorítsák le a beszerzési árakat, és bevételeiket olyan összegekkel gyarapítsák, amelyeket a beszállítók fizetnek meg. Ezek aránya gyakran az áru átvételi árának 30-50 százalékát is elérheti. A helyi termékeket ugyanakkor nyomott áron kínált importtal helyettesítik.
Gyakorlat az is, hogy a V4-ek termelőitől származó terméket körbe utaztatják a régióban és ezzel kényszerítik árengedményekre a helyi beszállítókat. Ezt a gyakorlatot szeretnék megszüntetni a V4-ek agrárkamarái, eddig ugyanis a V4-k országaiban nem találták megoldást a beszállítók kiszolgáltatottságának csökkentésére.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok