Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A romániai háztartások élelmiszer fogyasztási szokásai

A Román Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium egy felmérést készített a hazai háztartások élelmiszerfogyasztási szokásairól. Általánosságban megállapították, hogy a románok kevesebb húsfélét és étolajat fogyasztanak, mint a többi uniós állampolgár, viszont magasabb a tej – és tejtermékek fogyasztása. Míg Romániában az egy főre jutó növényi zsír és étolaj-felhasználás 12 kiló, addig az Európai Unió más tagállamaiban átlagosan 26 kilogramm. A minisztérium várakozása szerint az étolaj felhasználási szint öt év múlva, 2013 körül fogja megközelíteni az uniós átlagot.

Létrehozva:

|

Hasonló felzárkózási szintre számítanak az egy főre jutó húsfogyasztás tekintetében is, aminek jelenlegi, egy lakosra jutó 64,5 kilógrammos szintje közel 25 %-al marad el a többi uniós háztartás átlagos évi egy főre számított 86,4 kilós húsfogyasztásától. Az agrártárca szakemberei úgy számolnak, hogy 2013-ban az átlagos húsfogyasztási szintje eléri a fejenkénti 80 kg-ot.

Az európai átlagos 237 literes tejfogyasztással szemben a romániai lakosok évente átlag 240 liter tejet vagy ennek megfelelő tejterméket fogyasztanak el. A minisztérium becslése szerint ez az egy főre jutó fogyasztási szint 2013-ra eléri a fejenkénti 300 litert. A tejtermékek fogyasztásának magas szintje nagyrészt a román táplálkozási szokásokból ered, nagyon sok hagyományosan készített friss sajttermék kerül az asztalukra.

Az üdítőital fogyasztás tekintetében a tavalyi statisztikák azt mutatják, hogy Romániában az európai egy főre jutó 62,6 literes átlagnak megfelelő mennyiség fogy. A szeszesitalok fogyasztása közül az agrártárca elsősorban a bort emelte ki, aminek egy főre jutó hazai 21,4 literes évi fogyasztási szintje több, mint 10 literrel marad el az átlag 32 literes nyugat-európai borfogyasztási statisztikáktól.

A román élelmiszeripar 2007-ben a román bruttó hazai termék 4,6 százalékát biztosította, míg feldolgozás tekintetében a teljes mezőgazdasági termelés 26 százalékát kötötte le. Az élelmiszeriparban tevékenykedő közel 13 ezer cég összesen az aktív munkaerő 5 %-nak, azaz mintegy 240 ezer embernek adott munkát. Az élelmiszeripari vállalkozások közül a legtöbb, 6353 cég a malom- és sütőipar, 1007 a hústermelés és húsfeldolgozás, 876 a tejipar, 159 a zöldség- és gyümölcstermesztési, 529 az étolaj- és növényi zsír, 2141 a cukorgyártás, míg 1901 vállalat a gyümölcslé, illetve a borgyártás területén tevékenykedett.

Forrás: FVM – dr. Szabó József Andor

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!