Kapcsolatfelvétel

Hírek

A repce pergésveszteségének csökkentésével kapcsolatos üzemi tapasztalok

A 2009/2010-es repcetermesztési időszakban egy összehasonlító növényvédelmi kísérletben vettünk részt. A kísérletet Lackovics Sándor, a magyaratádi Barátság Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke végezte. Az üzemi kísérlet beállításakor törekedtünk egy homogén talajtani adottságokkal és egyöntetű növényállománnyal rendelkező tábla kijelölésére.

Létrehozva:

|

Fontos szempont volt a terület kiválasztásánál, hogy a tábla egésze korábban azonos kezelésekben részesüljön és azonos fajtával elvetett legyen. Ez biztosítja a pergésveszteség csökkentését célzó, különböző növényvédelmi kezelések hatásának összehasonlíthatóságát.

A PR46W09 hibridrepcét 2010. június 26-án kezelték. A kijuttatás mindhárom esetben légi úton történt. A kezelések (1. kezelés: 6 ha, 2. és 3. kezelések: 10 – 10 ha):

  1. kezelés (kontrol): deszikkáló szer 1,15 l/ha
  2. kezelés (standard): deszikkáló szer 1,15 l/ha + standard 1,0 l/ha + nedvesítőszer 0,5 dl/ha
  3. kezelés (Spodnam DC): deszikkáló szer 1,15 l/ha + Spodnam DC 1,0 l/ha + nedvesítőszer 0,5 dl/ha

A betakarításra 2010. július 10-én került sor. A betakarításkor értékelt terület nagysága mindhárom esetben 4 hektár volt. Igyekeztek a terület belsejéből a legegészségesebb, leghomogénebb részeket betakarítani, hogy a károsítók illetve a légi úton történő kijuttatásból fakadó elsodródások a lehető legkevésbé befolyásolják az eredményt.

A kísérlet értékelése egyszerre két módszerrel történt. Ennek során párhuzamosan vizsgálták a betakarításkor mért termésátlagot és a betakarításkor keletkező pergésveszteséget.

Utóbbi mérése a talajra helyezett tálcák segítségével történt. Amikor a vágóasztal áthaladt a tálcák felett, a kombájn megállt, és kivették alóla a tálcát, hogy a leszecskázott szár ne kerüljön bele.

Ezt követően összeszámolták az egyes tálcákban található repcemagokat (db mag a 615 cm2 felületű tálcában).

A Spodnam DC-vel kezelt területről hektáronként 0,87 tonnával, közel 30%-kal több termést takarítottak be, mint a kontrol tábláról. A Spodnam DC-vel kezelt területről a standard kezeléshez viszonyítva is több termést takarítottak be (1. ábra).

1. ábra

A Spodnam DC-vel kezelt területen a betakarításkor kipergett magok száma a kontrol 84%-ára csökkent. A Spodnam DC-vel kezelt területen a standard kezeléshez viszonyítva is kisebb pergésveszteséget tapasztaltak (2. ábra).

2. ábra

Az eredményeket összefoglalva elmondható, hogy a Spodnam DC kezelés mind a kontrolhoz, mind a standard készítményhez képest számottevő terméselőnyt ért el a pergésveszteség csökkentése révén, az üzemi kísérletet végző gazdaságban.

Salamon György
Nufarm Hungária Kft.
 

Üzemi tapasztalatok a Spodnam DC alkalmazásával kapcsolatban


Lackovics Sándor, Barátság Mezőgazdasági Szövetkezet, Magyaratád
A Spodnam DC-t 130 hektáron használtam. Az egyik táblában összehasonlító vizsgálatot végeztem, hogy lássam a pergésveszteség-csökkentő készítmény hatékonyságát. A Spodnam DC-t deszikkáló szerrel és nedvesítő szerrel együtt, 70 literes permetlé mennyiséggel, légi úton juttattuk ki. Keverési probléma vagy habzás nem volt. A permetezés és a betakarítás között két hét telt el. Közvetlenül a betakarítás előtt viharos szél tépázta meg az állományt, ennek ellenére becő felnyílást nem tapasztaltunk. A betakarításkor mért pergésveszteség és a termésátlagok közötti különbségek számomra egyértelműen bizonyítják, hogy a Spodnam DC hatékonyan megvédte a termést a kipergéstől, és használata kifizetődő volt. Ebben az évben is teljes felületen fogom használni a készítményt.

Vörös István, Március 15. Gazdálkodók Szövetkezete, Gelse
A Spodnam DC készítményt 450 hektáron használtam fel a repce pergésveszteségének csökkentése céljából. A kijuttatás légi úton történt, 60 literes hektáronkénti permetlé mennyiséggel és nedvesítő szerrel együtt, a betakarítás előtt 2-3 héttel. A kijuttatás során semmilyen nehézséget nem tapasztaltunk. Az állomány szép egyenletesen érett be, és a betakarítás könnyedén ment. Becő felnyílás érés közben egyáltalán nem volt, még a kitettebb felső rétegben sem, sőt aratáskor sem tapasztaltunk számottevő kipergést. A Spodnam DC használata nagyon megérte a ráfordítást, mivel a vele megmentett termés bőven visszahozta a költségét. Biztos, hogy idén is használni fogom.

Ötvös Zoltán, HEMAG Kft., Heves
A teljes repce területet (380 ha) Spodnam DC-vel kezeltük. A fő fajták az EXOCET és a ROHAN voltak. A Spodnam DC-t a betakarítás előtt 20 nappal, 1,0 l/ha dózisban, helikopterrel juttattuk ki. A gyommentes táblákon önállóan, a gyomosokon deszikkáló szerrel együtt. A betakarítás kifejezetten rossz, esős időjárási viszonyok között, sárban történt. A mostoha körülmények ellenére a Spodnam DC hozta az elvárt hatást.  A becők nem repedtek fel és a vártnál lényegesen kisebb veszteséggel tudtuk betakarítani a területet. 2011-ben is használni fogom a Spodnam DC-t.

 

Spodnam DC nyereményjáték – Most játszva nyerhet egy GORE-TEX® kabátot!

Ehhez Önnek mindössze annyit kell tennie, hogy ellátogat a Spodnam DC weboldalára és regisztrál az értékes nyereményekért!

Kérjük, hogy a nyereményjátékra történő regisztrációhoz kattintson a következő linkre: www.spodnam.com/

Jelentős megtakarítás az új repce csomagban! 10 liter Spodnam DC + 30 liter Amega együttes beszerzése esetén a csomag ára lényegesen kedvezőbb, mintha Ön a készítményeket külön-külön szerezné be.

Kérjük, hogy a részletekkel kapcsolatban érdeklődjön növényvédő szer nagykereskedő partnerénél vagy területi képviselőinknél!

A repce pergésveszteségének csökkentésével foglalkozó szakmai kiadványunk ingyenesen letölthető a következő linkre kattintva: www.nufarm.hu

 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!