Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A puma és a medve: bővülnek a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok

 2007. december 7-én hivatalos látogatást tett Magyarországon Viktor Zubkov orosz miniszterelnök, akit tárgyalásaira elkísért Leonyid Rejman informatikai és távközlési miniszter, a magyar-orosz gazdasági kormányközi bizottság társelnöke is.

Létrehozva:

|

A magyar-orosz gazdasági kormányközi tárgyalások plenáris ülését Viktor Zubkov orosz és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök nyitotta meg.

A plenáris ülésen tartott beszédében Leonyid Rejman, a magyar-orosz gazdasági kormányközi bizottság társelnöke és Oroszország informatikai és távközlési minisztere elmondta, hogy a mostani megbeszélésekre a magyar-orosz kapcsolatokban bekövetkezett minőségi változásoknak köszönhetően kerülhetett sor.

A két ország közötti kereskedelem lendületesen növekszik, az elmúlt néhány év során a kereskedelmi forgalom Oroszország és Magyarország között megduplázódott: 2006-ban a külkereskedelmi forgalom összértéke 8,1 milliárd dollár volt, a bővülés üteme pedig elérte a 32,6 százalékot. Az előrejelzések alapján a két ország közötti forgalom idén elérheti az egykori szovjet-magyar külkereskedelmi forgalom szintjeit idéző 9 milliárd dollárt.

Az orosz kőolaj- és gázexport a két ország gazdasági kapcsolataiban mindig kiemelt szerepet játszott. A MOL Nyrt. Magyarországon és Oroszországban egyaránt szorosan együttműködik orosz partnertársaságokkal. Az együttműködés többek közt olyan kiemelt projektekben nyilvánul meg, mint a dél-európai gázvezeték és az ahhoz kapcsolódó földalatti gáztározók építése. Leonyid Rejman kiemelte, hogy ezek a projektek nagyban hozzájárulnak az európai energiabiztonság erősítéséhez és az energiaellátási útvonalak diverzifikációjához. „Készek vagyunk további lépéseket is tenni, így többek között energetikai és olajtársaságok eszközcseréjére is sor kerülhet” – hangsúlyozta az orosz miniszter.

Az orosz-magyar együttműködés az atomenergia-termelés terén is jelentős sikerekre számíthat. A partnerek előtt új lehetőségeket nyitott meg, hogy a magyar kormány – parlament által is jóváhagyott – döntése alapján a Paksi Atomerőműnél új áramtermelő egységeket állítanak üzembe, illetve a meglévőket modernizálják az atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása és kapacitásának növelése érdekében. A magyar létesítmény berendezéseinek modernizálására, illetve a nukleáris tüzelőanyag beszállítására vonatkozó tendereken az orosz Atomsztrojexport és a TVEL már jelenleg is aktív szerepet játszik, és terveik szerint az erőmű jövőbeni modernizációjában is részt vesznek majd.

A két ország közötti sikeres energetikai együttműködés másik példájaként az orosz miniszter a vásárosnaményi hőerőmű-projektet említette, amelyhez a szükséges berendezéseket a tervek szerint a Szilovije Masini biztosíthatja. A széntüzelésű erőmű privatizációja iránt érdeklődő Mecsel orosz társaság pedig oroszországi forrásokból oldaná meg az erőmű szénellátását.

A két ország közötti befektetési kapcsolatok is lendületes fejlődnek. A közelmúltban került sor az eddigi legnagyobb magyarországi orosz befektetésre, amelynek keretében az orosz KrasAir megvásárolta a Malévet.

A miniszter szerint a már eddig is gyümölcsöző kapcsolatokat a szentpétervári kormányzat és a Trigránit között kötendő 1 milliárd dolláros városfejlesztési megállapodás még tovább fogja erősíteni.

 A befektetések terén történő együttműködés szempontjából a miniszter ígéretesnek nevezte, hogy magyar befektetők négy kiemelt oroszországi nemzeti projektben is részt vesznek. A magyar bankok által is támogatott befektetési és építőipari jelzáloghitelezési projektek oroszországi elindításához szükséges pénzügyi és jogi keretrendszer lefektetése megtörtént. Az Omszki térségben 200 millió eurós beruházással baromfifeldolgozó üzem épül, és az agrárágazatban a felek számos egyéb közös projektet is indítottak – a Rjazanyi térségben nemrég megkezdődött cukorgyárépítés csak egy példa a sok közül. A Kalugai térségben pedig a magyar Proinvest a regionális kórház sürgősségi és sebészeti részlegének építésében vesz részt.

Beszédében az orosz távközlési miniszter a két ország közötti közlekedési és szállítási együttműködés terén tapasztalható eredményekre is kitért. A Csap-Záhony térségében megvalósítandó közlekedéslogisztikai fejlesztésről szóló háromoldalú tárgyalások 2007-ben is folytatódtak. A felek megállapodtak, hogy közös szakértői konferenciát tartanak a teherszállítás és a versenyképes teherszállítási tarifák kérdéséről Záhony és Távol-Kelet viszonylatban; a Bécs közelében létrehozandó logisztikai központról pedig jelenlegi is tárgyalások folynak.

„Nagy örömmel és megelégedéssel nyugtáztuk a budapesti 2-es metróvonal 2007 során végrehajtott sikeres felújítását, amelynek munkálataiban az orosz Ingekom is részt vett” – mondta a miniszter.

A két ország közötti együttműködés egy másik sikerterülete – amely Európa szerte fellendülést mutat – a nanotechnológia. Az orosz-magyar nanotechnológiai együttműködési program részeként 2007-ben számos tárgyalásra, konzultációra és találkozóra került sor, amelyek eredményeként júniusban Miskolcon hivatalosan is megalakult a Nanovo Kft. Az új vegyesvállalat feladatai közé tartozik a nanotechnológiai tevékenységek összehangolása és a legígéretesebb projektek kiválasztása.

A további lehetséges együttműködési területek közé tartozik a telemedicína és a járványbiztonság, az EU egész területén működő egységes járványbiztonsági rendszer fokozatos kiépítése. A felek jelenleg egy orosz-magyar együttműködési program részleteit dolgozzák ki, melynek keretében orosz mobil telemedicína-laboratóriumok és magyar oltóanyagok segítségével fertőzésfigyelő rendszerek kialakítására és üzembe helyezésére kerülne sor külföldi országokban.

A regionális szintű együttműködés jelentősége és fejlődési potenciálja kiemelkedő: a kapcsolatok leggyorsabban az erős pénzügyi háttérrel és gazdasági potenciállal rendelkező régiókkal fejlődnek – például Moszkva és a Moszkvai térség, Szentpétervár és a Leningrádi térség, Tatársztán, stb. Magyarország egyébként hagyományosan szoros kapcsolatot tart fenn a finnugor eredetű népesség által lakott régiókkal (Komi-föld, Udmurtföld, Mordvinföld, Mari-föld, és a Hanti-manysi Autonóm Terület).

A schengeni zóna kibővítése, valamint a jekatyerinburgi (a tervek szerint 28 térséget kiszolgáló) új magyar konzulátus megnyitása kapcsán mindkét fél reményét fejezte ki a Magyarországra látogató orosz turisták és üzletemberek számának további növekedése tekintetében.

A magyar fél által javasolt „2008-2009 Közös Akcióprogram” tervezetének tartalmával kapcsolatos további tárgyalások és egyeztetések eredményeként a felek a dokumentumot rövidesen ratifikálhatják. „A mostani tárgyalások újabb lökést adnak a kormányközi bizottságnak a jövőbeni sikeres együttműködés irányába” – mondta Leonyid Rejman.

Az tárgyalásokat követően számos, a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat szabályozó dokumentum aláírására is sor került.

Forrás:Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!