Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A prémium bor legenda kérdése

Habár a hazai borkultúra és borgasztronómia feléledésének hatására kialakulóban van a hazai prémium borok kategóriája is, egyelőre mindenki mást ért alatta.

Létrehozva:

|

A megkérdezett szakemberek szerint a jelentős tradíciójú nemzetekhez hasonlóan nálunk is kezdenek gyökeret verni a hagyományok, és megjelentek a borokat figyelemmel követő „bármit megfizető” presztízsfogyasztók, ugyanakkor a szakemberek szerint a presztízsborok legfőbb hazai jellemzője egyelőre kizárólag a palackár.

„Nálunk hiányoznak a tradíciók a presztízsborokhoz, nem alakultak ki azok az értékmérő rendszerek, amelyeket például Franciaországban kialakítottak.

A prémium kategóriába való bekerülés egyelőre nem több, mint árképzési politika kérdése” – mondta Mérész Sándor, Gál Tibor pincéjének egykori borásza. Az emelt árfekvéssel egyetértve Schillinger Attila hozzátette: „A presztízsbor mindenképpen emelt árfekvésűt jelent.” A PR-szakember ugyanakkor hozzáteszi: „Egy tízezer forintos bor nem válik automatikusan presztízsborrá, még kiemelt minőség esetén sem.”

A borász és a PR-tanácsadó abban egyetért, hogy a presztízsbor kategóriába való bekerülés nálunk kevéssé ismert és gyakorolt feltétele a márkaépítés. A négy évig a híres toscanai presztízsborászat, a Sassicaia szomszédságában dolgozó Mérész Sándor szerint a szőlőről és a borról ma már sokat tudunk, de a bor piaci értékét leginkább alakító harmadik tényezőről, a márkaépítésről vajmi kevés az ismeretünk. „Sok tanulnivalónk van ezen a téren, ugyanis nemcsak az számít, hogy én mint borász mit tudok a dűlőről, a fajtáról és a borról, hanem az is, hogy a fogyasztó mit tud erről az egészről.”

A PR-szakember szerint a hagyományosan borpárti Magyarországon a bor bizalmi terméknek számít, így szükség van a mögötte lévő hiteles emberre, akiben megbízunk, s akit mindenkor hősnek tekinthetünk, bármi történik is a nagyvilágban. „Kell egy arc és kell egy történet, vagy még inkább egy legenda, vagy egy mítosz.

 Attól ugyanis, hogy valamely bor kiváló minőségű, még önmagában nem válik presztízsborrá, akkor sem, ha csekély palackszámban készül.” A szakemberek meglátása szerint a hazai piacon egyelőre inkább csak divatborokról beszélhetünk, amelyek két-három évig keresettek. Az időtállóság lenne ugyanis a presztízsborok egyik legfontosabb kritériuma.

Varga Szabolcs privátbankár, a Gutmann vezérigazgatója megítélése szerint ki kell alakulnia a presztízsborok értékmérőjének: „A külföldi presztízsborkínálat mérete nem teszi lehetővé számunkra a folyamatos monitoringot, így itt elkél némi kapaszkodó, mint amilyenek a Parker és WS pontok, a Decanter csillagok és a Gambero Rosso poharak.” Szerinte a hazai presztízsborpiacnak is ebbe az irányba kell fejlődnie.

A gazdagok értékelik, amire várni kell

A vezető politikusoknak és bankvezetőknek is tanácsokat adó Schillinger Attila szerint a presztízsborok márkaépítése egyik jellemzőjének a korlátozott hozzáférésnek kell lennie.

A luxustermékek kapcsán a nyugati analógiákat tartja mérvadónak: „A Lotus autógyárban járva megkérdeztem, hogy a két-három éves várakozási időt miért nem rövidítik le a fogyasztók számára.

A válaszuk lehengerlő volt: ha megtennénk, az autónk elveszítené a keresettségét, a vásárlóinknak ugyanis pont ez a két-három, várakozással eltöltött év alapozza meg az autó presztízsértékét

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!