Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A magyar agrártárca továbbra is szorgalmazza a bioüzemanyagot

Az agrártárca továbbra is kitart a bioüzemanyag-gyártó kapacitások növelése mellett. Ezért a nyáron meg is hirdetik az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a kis kapacitású, legfeljebb 30 ezer tonna termény feldolgozására alkalmas biodízel- és bioetanol-üzemek létesítését támogató felhívást.

Létrehozva:

|

A szaktárca elsősorban termelők jelentkezését várja, mivel főként a termelők jövedelmi pozícióit szeretnék javítani, hogy több hozzáadott értékkel, és ne csupán alapanyagként értékesítsék terményeiket. A minisztérium 10-10, összesen évi 600 ezer tonna termény feldolgozására alkalmas üzem létesítéséhez adna támogatást.

Az idén nemcsak a repce termőterülete duplázódott meg, de a termésátlaga is a várakozásokon felül alakult, két és félszerese lett a vártnak – mondta Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára az MTI-nek. Az agrártárca 600-650 ezer tonnás termést várt a 251 ezer hektáron vetett olajos növénytől. Az államtitkár szerint a repce aratása gyakorlatilag már befejeződött, ahogyan az őszi árpáé is. Tudomása szerint a megtermett repce kétharmadát várhatóan külföldön dolgozzák fel. A biodízel-alapanyagokat gyártó kisebb hazai üzemek ugyanis nem elég tőkeerősek ahhoz, hogy a jelenleg is tonnánként százezer forint fölötti árat – tőzsdei ára már 100-110 ezer forint között mozog, év végére pedig tovább emelkedhet – megadják a repcéért, miközben a gyártáshoz használt többi alapanyag is jelentősen drágult. A metanol ára például tavaly óta megduplázódott. Ez alól talán csak a Mol komáromi üzeme, illetve az ugyancsak a Molnak szállító visontai Zöldolaj BB Kft. lehet kivétel. Utóbbi ugyanis – tudta meg lapunk – főként integrátor szervezetektől tervezi a repce beszerzését, azok pedig garantálhatják a kívánt mennyiséget.

A biodízelgyárakhoz hasonlóan a hazai bioetanolgyárak létesülését is elsősorban az elmúlt egy-két év alapanyagár-emelkedései hátráltatják, annak ellenére is, hogy idén a tavalyihoz képest kifejezetten jó kukoricahozam várható – más évekkel összevetve azonban csak jó közepes – az FVM várakozása szerint mintegy hatmillió tonnás – lesz a termés. Nagy teljesítményű üzemek építéséhez ugyancsak jövőre pályázhatnak a bioetanol-gyártásban gondolkodók az ÚMFT környezet és energia operatív programja keretében, amely mintegy 10 milliárd forintot különít el erre a célra.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!