Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A következő tíz évben kissé nő búzatermelés, jobban a kukorica

A világ búzatermelése a következő tíz évben mintegy öt százalékkal nő majd, kukoricából viszont, csaknem húsz százalékkal többet termelnek majd; ennek oka, hogy utóbbinál a génmódosított (gm) növény részesedése a globális vetésterületben elérte a 24 százalékot, és ez ösztönözni fogja az előbbinél is a génmódosított változatok elterjedését – mondta Popp József, az MTA doktora egy konferencián.

Létrehozva:

|

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet főigazgató helyettese a következő évek várható történéseiről kifejtette: mintegy 30 százalékkal nő a búza készlet, majd 22 százalékra visszaesve megállapodik. A világ három régiójában várható jelentősen a búzatermelés növekedése – Argentína, Brazília, India – az EU országokban változatlan lesz, Amerikában és Kínában pedig kis mértékben csökkenni fog.
    
Az EU 27-ek várható gabonatermelése 2009-2010-ben hét százalékkal csökken majd, a durum búzánál ez nyolc százalék, így az Uniónak 15 millió tonna nettó exportja lesz. Magyarországon a búza esetében három és négy millió tonna körüli termés várható. A kukoricánál hat százalékos csökkenés várható, a termés az EU-ban ötvennyolc-ötvenkilenc millió tonna lesz, ami éppen elég az önellátásra.
   
A kukorica termelése, mely részben helyettesítő termék globálisan 17 százalékkal nő 2019-re. A sokkal nagyobb fajlagos terméshozam emelkedés oka, hogy a gm kukorica részesedése a globális vetésterületben elérte a 24 százalékot. Az USA-ban nagyon komoly termésnövekedés várható, ezt követi Argentína és Kína – mondta a kutató.
   
A következő tíz évben szerinte, kismértékű áremelkedés várható, majd stabilizálódnak az árak. Miután az egyik legfontosabb exportőr az USA és Kanada ezt figyelembe véve búza ára 200-220 dollár között, a kukorica ára 160-170 dollár között változik majd.
   
A búza mennyisége 20 százalékkal nő majd a nemzetközi kereskedelemben, 100 millióról 120 millió tonnára. Az összes megtermelt búza 15 százaléka kerül majd a nemzetközi piacra. A takarmány felhasználás, és az élelmiszerként való felhasználás nő jelentősen, a bio-üzemanyagként való alkalmazás azonban nem lesz jelentős – véli Popp József.
   
Az export-importot figyelve a legnagyobb kereskedők az USA és Kanda lesz a továbbiakban. Argentína megduplázza majd búza exportját, Brazília és Mexikó pedig fontos importőr. Afirkában évi 8-10 millió tonna importjával Egyiptom bonyolítja a legnagyobb kereskedelmet, amit Algéria, Marokkó és Tunézia követ. Az EU tarja a 15 millió tonnás exportját, ami várhatóan a következő tíz évben sem nő. Ukrajnában kismértékben csökken az export, ami az állattenyésztés felfutásának köszönhető, jelentős exportőr marad viszont Oroszország és Ausztrália.
   
A kukorica esetében az előrejelzés szerint harminc százalékkal bővül majd a globális kereskedelem. Jelentős felvevő Amerika, miután nagy mennyiséget használ fel bioetanol előállítására. Emellett azonban a legnagyobb exportőr is Amerika, és az is marad, később évi 60 millió tonnával. Mexikó a legfontosabb importőr, Brazília és Argentína pedig Ukrajnával – ahol dinamikusan nő a vetésterület – verseng majd, a spanyol, portugál és olasz piacért.
   
Az EU kis mértékben importál majd kukoricát, az önellátottsági szintje megközelíti majd a 98 százalékot, amit azonban a magyar termelők nem nagyon tudnak kihasználni. Ennek oka, hogy a vízi szállítás sokkal olcsóbb, mint a szárazföldi.

Forrás: MTI
 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!