Agrárgazdaság
A gazda helyett a tulajdonost támogatná a Fidesz
Egy hónapja folyik a Fideszen belül szakmai vita arról, hogy az ellenzéki párt pontosan miért kéri az Alkotmánybíróság állásfoglalását a mezőgazdasági támogatási jogosultságról. Közben, a Ptk. módosítására is készülnek, hogy egyértelműen a termőföld tulajdonosa lehessen a támogatás jogosultja, amelyről a bérlő javára lemondhat.
A Fidesz már hetekkel ezelőtt bejelentette: azt követeli a kormánytól, vonja vissza azt az agrárminiszteri rendeletet, amely 2009-től bevezetendő új farmtámogatási rendszer alapjául szolgáló, úgynevezett történelmi bázisjogosultságról rendelkezik. Font Sándor, a párt agrárpolitikusa, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke szerint, a jogszabály a termőföld bérlőinek örök időre támogatási jogosultságot biztosít, s ezzel sérül a földtulajdonos joga, csökken a támogatástól elválasztott termőföld értéke.
Egy hónapja a politikus bejelentette azt is, hogy a párt az ügyben az Alkotmánybírósághoz fordul. De most Ptk. módosítását is kezdeményezik a bérleti szerződésekre vonatkozó szabályok változtatásában.
A párt szakértői elkészítették ugyan a beadványt, de amint Font Sándortól megtudtuk, a szakértői egyeztetések a KDNP-vel közösen még folynak, s még az sem dőlt el, hogy a két párt közösen kéri a taláros testület véleményét, vagy csak a Fidesz.
Emlékeztetőül a vitatott rendelet része annak az átállási folyamatnak, aminek meg kell előzni az agrártámogatási rendszer 2009-től tervezett átalakítását. Az Európai Unió az elkövetkező öt évben be kívánja vezetni a farmtámogatást (SPS). Ezt azonban meg kell előznie a jogosultság megállapításának. A kormány már döntött arról, hogy 2009-től vezetik be az új rendszert. A rendelet szerint, gazdák, pontosabban a földek használói, akik gyakran bérlők – a 2006-os év alapján – szerezhették meg a támogatási jogosultságot.
A Fidesz szerint így a föld tulajdonosainak nincs joguk a földalapú támogatáshoz, viszont a bérlőnek a jog megszerzését követően nem kötelessége termelni az adott földterületen. Font tud olyan esetekről, amikor bérlő – aki megszerezte a támogatási jogosultságot – távozott, visszamondta a szerződést. Ha ezek után a tulajdonos maga kívánja földjét művelni, akkor ehhez azonnal már nem kaphat földalapú támogatást. A Fidesz úgy véli, ez a rendelet sérti a tulajdon és a verseny szabadságát, ezért szándékoznak az Alkotmánybírósághoz fordulni.
Font Sándor elmondta, hogy az alkotmánybírósági beadvány sorsától függetlenül a Ptk. módosítását fogják a napokban kezdeményezni. A változtatás megoldást kínálhat az ellentmondásra, ugyanis a Fidesz elképzelése szerint a támogatás a tulajdonost illeti meg, kivéve, ha erről a bérleti szerződésben a bérlő javára lemond.
Magyarországon mintegy ötmillió hektárnyi mezőgazdasági terület közel kétmillió tulajdonosát és használóját érinti a Fidesz által felvetett támogatási ügy. Ám a földjoghoz értők szerint, ha a Ptk.-t a Fidesz elképzelése szerint módosítanák, akkor félmillió hektár állami föld esetében a támogatási jogosultságot kváziállamosítanák.
A kérdésben szakmai és politikai csatározás várható, hiszen az EU nem a föld tulajdonosát, de nem is a használóját (bérlőjét), hanem a mezőgazdasági üzemet részesíti támogatásban. A szakértők szerint egy újabb vita alapját képezi az, Magyarországon mit is takar a mezőgazdasági üzem fogalma.
Forrás: Népszabadság – Czauner Péter
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok