Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A gabonaspekulánsoké a jövő?

Meglepően hangzik, de igaz, hogy befektetési tippekért talán a jövőben elég lesz a közértig mennünk: a kávé, a kenyér, a hús árának változásából az egyébként az áringadozásoktól védett európai fogyasztók is érzékelhetik a világban végbemenő drámai folyamatokat.

Létrehozva:

|

Az elmúlt év során világszinten átlagosan negyven százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, s emiatt a világ több országában válsághelyzet alakult ki, a tőzsdei forgalomban lévő nyersanyagok ára pedig gyors növekedésnek indult. Az élelmiszerek ára a börzéken átlagosan 23 százalékkal emelkedett tavaly az egy évvel korábbihoz képest, de a búza 42 százalékkal, a növényi olajok 50 százalékkal, a tejtermékek pedig 80 százalékkal drágultak. Az ENSZ és az OECD előrejelzése szerint a sertés- és marhahús ára az előző tíz évhez képest hozzávetőleg 20 százalékkal magasabb szinten áll be, miközben a búza, a kukorica és a sovány tejpor ára 40-60 százalékkal, a cukoré pedig 30 százalékkal növekszik a következő évtizedben.

Az áremelkedés okai igen összetettek. Az utóbbi évek kedvezőtlen időjárása miatt megcsappantak a tartalékok még Európában is, az üzemanyagok drágulása következtében költségesebbé vált a termelés és a szállítás, valamint egyre nagyobb termőterületet igényel a bioüzemanyag termelése. Az ENSZ becslése szerint évente 78 millióval több szájat kell etetni, miközben a termelés alá vonható földterület nagysága nem nő és az alternatív felhasználási lehetőségek mellett a szélsőséges időjárás miatt csökkenő hozamokkal kell számolni. A népesség növekedése mellett azt sem szabad elhanyagolni, hogy a feltörekvő országokban – főként Kínában és Indiában – a gazdasági növekedésnek köszönhetően növekedett az emberek jövedelme és átalakultak táplálkozási szokásaik, igényeik.

A befektetési alapkezelők többnyire kiegészítő befektetési lehetőségként tekintenek az agrárcikkekre, amelyek segítenek a diverzifikációban és akkor is javíthatják az egyenleget, amikor a részvénypiacok esnek, mert árfolyamuk más befektetési formáktól, például a részvényektől függetlenül alakul. Nem tanácsos azonban kizárólag árucikkekbe fektetni, mert az emelkedő tendencia ellenére áruk igen ingadozó lehet – szakértők a befektetés legfeljebb 2 százalékát ajánlják ide csoportosítani.

Az emelkedő élelmiszerárak kiaknázásának további módja lehet olyan vállalatok részvényeinek vásárlása, amelyek ilyen árucikkek kereskedelmével, előállításával, feldolgozásával foglalkoznak, vagy ha megtakarításainkat egy ezen a területen befektető alapra bízzuk, illetve érdemes utánanézni annak is, hogy a pénzünket jelenleg kezelő alapok közül van-e olyan, amely árucikkekbe fektet be. Kockázatkerülők számára a nemzetközi színtéren lehetőség nyílik például olyan többéves lejáratú alapba fektetni, amely ugyan menet közben nem eredményez kifizetést, viszont a ciklus végén a befektető garantáltan nem száll ki kevesebb pénzzel, mint amennyit az elején letett az asztalra. A kockázatvállalók pedig az egyes árucikkek rövid távú áringadozásaiból húzhatnak hasznot az árutőzsdéken. Míg utóbbi esetben napi 10 százalékos ármozgás sem kizárt, az árucikkekkel foglalkozó cégek részvényeinek ingadozása kisebb kilengésekkel, jobban követi a hosszú távú emelkedő trendet.

A hazai palettán is megjelent már a bizonytalan időkben is biztonságot nyújtó, tőkevédett élelmiszer-ipari befektetés lehetősége. A Budapest Agrár Alap a pozitív trendet mutató agrártermékek piacához való hozzáférést biztosító termék, amelynek befektetéseit két index (a JP Morgan Commodity Curve Index Agriculture és a BNP Paribas Commodity Active Agriculture Index) alapján határozzák meg: az alapkezelő azt választja, amelyikbe hatékonyabban tudja majd befektetni az alap jegyzésekor összegyűlt tőkét. A két index egyaránt a legfontosabb mezőgazdasági termények – előbbi 15, utóbbi pedig 12 – árfolyam-alakulását képezi le. A hároméves futamidejű, nyíltvégű tőkevédett alap teljesítménye a kiválasztott index negyedéves hozamainak átlagától függ a futamidő végén, de a struktúra lehetővé teszi, hogy az első, második, illetve harmadik év végén az alapkezelő rögzítse az alap hozamát, ha az meghaladja a 30, 50, illetve 70 százalékot, így az alap ezt a szintet már nem tudja "lerontani" a futamidő hátralévő részében.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!