Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A cukorigény egyhatoda lesz meg

Várhatóan a hazai igények egyhatodára csökken az idén a magyarországi cukortermelés a sorozatos gyárbezárások miatt.

Létrehozva:

|

Az őszi kampányt már csak az osztrák Agrana konszern kaposvári feldolgozója kezdi meg, de ez az üzem sem tudja kihasználni 105 ezer tonnás uniós cukorkvótáját, mivel a gazdálkodók egy része a jó gabona- és olajosmag-árak nyomán cukorrépa helyett más növények termelésére tér át. Az üzemek felszámolását az uniós cukorreform is ösztönzi, amely támogatásokkal kompenzálja a kvóták visszaadását.

Értesüléseink szerint a kaposvári gyárat működtető Magyar Cukor (MC) Zrt. mintegy 400 ezer tonna hazai cukorrépa felvásárlására kötött szerződést, szemben a 105 ezer tonnás kvóta teljesítéséhez szükséges 700-750 ezer tonnával. Így a társaság előreláthatóan 50-60 ezer tonna cukrot állíthat elő, miközben a belföldi igények kielégítéséhez 320 ezerre lenne szükség. Az MC-t az uniós cukorreform rendelkezései is sújtják, ezek a kihasználatlan kvóta után is 133 eurós tonnánkénti illeték befizetésére kötelezik a céget. Ezért a társaság a hatékonyság javítása érdekében azt tervezi, hogy egyes környező és uniós országokból vásárol alapanyagot, illetve bérfeldolgozással állíttat elő cukrot.

A hazai piacról hiányzó árumennyiség pótlásához jelentős importra lesz szükség, de ellátási gondokkal nem kell számolni. A behozatalban az Agrana, illetve az idén mindkét magyarországi gyárát (a szolnoki és a szerencsi feldolgozót) felszámoló német Nordzucker is komoly szerepet vállalhat. Az importra a tetemes uniós cukorfelesleg, illetve a Szerbiának és Horvátországnak nyújtott, vámmentes EU-s behozatali kvóta nyújt lehetőséget. A belföldi igények egy részének a kielégítéséhez már az utóbbi időszakban is külföldi cukorra volt szükség: az import a múlt évre már meghaladta a 60 ezer tonnát.

Mint ismert, az iparágban a 2004-es uniós csatlakozáskor még öt gyár működött, de két éve – az EU-s cukorreform hatásaként – az angol–francia Eastern Sugar bezárta kabai üzemét, míg tavaly a Nordzucker és az Agrana is bejelentette, hogy felszámolja szolnoki, illetve petőházi feldolgozóját. Ez év márciusában pedig a német óriáscég arról is határozott, hogy megszünteti tevékenységét a szerencsi gyárban is. Így a hazai cukoripart ma már csak az Agrana kaposvári üzeme képviseli. A döntések következménye, hogy a 400 ezer tonnás magyar országos cukorkvóta 105 ezerre apadt, míg a cukorrépa vetésterülete a korábbi 50-60 ezer hektárról 6-7 ezerre csökken.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!