Agrárgazdaság
A boltban tompul az ársokk
Drasztikusan nőtt az agrártermékek felvásárlási ára az elmúlt egy évben. Mire azonban az élelmiszerek a boltokba kerültek, harmadára olvadt a drágulás, amely még így is 11,6 százalékos. Az árakat az ázsiai étvágy és az aszály növeli.
Szinte háborús állapotokat tükröző mezőgazdasági számsorokat hozott nyilvánosságra a statisztikai hivatal: októberben átlagosan 34,4 százalékkal kaptak többet az agrártermelők a terményeikért, mint egy éve. Nem mindenki járt azonban jól közülük, hiszen míg a növényi termékek 63,1 százalékkal drágultak, addig az élő állatokért és állati termékekért csak 6,7 százalékkal adtak többet nekik.
A csúcsot 99,7 százalékos gyarapodással a gabonafélék termelőiár-emelkedése állította fel. E számokat látva a vásárlók még örülhetnek is, hiszen ha ezt a drágulást összevetjük az élelmiszerek fogyasztói (bolti) árának már az egy hónappal későbbi, novemberi 11,6 százalékos emelkedésével, akkor az derül ki: a feldolgozóipar és a kereskedelem sokat tompított a dráguláson.
Nem minden agrártermelőnek sikerült azonban lenyomni a költségnövekedését a felvásárlók torkán. A veszteseket az állattartók között kell keresni: hiába drágult drasztikusan a takarmány, a vágósertés termelői ára 15, a vágómarháé 16,3 százalékkal csökkent. Mire azonban a hús a boltokba ért, addigra ezzel az áreséssel már nem találkoztak a vásárlók.
De akkor kinél van a nyereség? Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke szerint a gazdáknak fizetett termelői árak és a kereskedőktől kapott ipari termelői árak általában együtt mozognak. A bolti ár ettől eltérő tendenciájú változása az "élelmiszerlánc" harmadik szereplőjén, a kereskedelmen kérhető számon. Szerinte a sertésárak emelkedésére legkorábban 2008 második negyedévében lehet számítani, ekkor szűnhet meg a túlkínálat, ami nyomás alatt tartja az európai és a magyar húspiacot.
Tunyoginé Nechay Veronika, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) piaci információs osztályának vezetője beszámolt arról, hogy a KSH-tól eltérő információs csatornákon szerzett áradataik hasonló trendeket mutatnak. Vélhetően a KSH novemberi mezőgazdasági termelőiár-adatai további emelkedést mutatnak majd. Tovább drágult például a napraforgó (tonnánként 80 ezer forintról 90 ezerre ugrott), aminek hatása az étolajárakban jelentkezik majd, és a tej átvételi ára is tudott még emelkedni.
Az egyetlen jó hír, hogy a húsárakra meghatározó hatást gyakorló kukorica ára lassan apad. Kedvező világpiaci hírek mellett már megérkeztek az EU-ba az első vámmentesen importálható szállítmányok is. Az agrárárszakértő szerint az élelmiszerek november-decemberi fogyasztói árai csalókák. Míg ugyanis a mezőgazdasági és az élelmiszeripari termelői árak alakulását általában piaci (kínálat-keresleti) folyamatok irányítják, addig a fogyasztói árakat a kereskedelmi cégek politikája is.
A karácsonyi ajándékvásárlókért folytatott harcban az áruházláncok az olcsó élelmiszert használják csalinak. Élelmiszer-gazdasági szakértők ezzel együtt arra számítanak, hogy a bolti árak 2008 első hónapjaiban csak minimálisan növekedhetnek, ugyanis az év végi költekezés miatt még kisebb lesz a "vásárlóerő". Komolyabb drágulásra egyedül a sertéshúsoknál lehet készülni áprilistól.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen