Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

OGY – agrárgazdaság

Az agrárgazdaság 2008. évi helyzetéről szóló jelentés általános parlamenti vitájában kedden egyebek közt a magyar élelmiszeripar gazdaságot stabilizáló szerepéről, egy GDP-t felváltó, átfogó jóléti mérőszám kifejlesztésének szükségességéről, valamint a magyar mezőgazdaság foglalkoztatási válságáról esett szó.

Létrehozva:

|

   
MSZP: az élelmiszeripar stabilitása biztosított a válság alatt is

   
Az élelmiszeripar a válság alatt is biztosította Magyarország számára a gazdasági stabilitást, hiszen az agrárgazdaság tavalyi kiemelkedő teljesítménye nélkül már 2008-ban is recesszióba fordult volna a magyar gazdaság – mondta Paizs József (MSZP) az agrárgazdaság 2008. évi helyzetéről szóló jelentés általános parlamenti vitájában.
   
A kormánypárti képviselő átlátható és tényszerű dokumentumnak nevezte a jelentést, amelynek elfogadását javasolta az országgyűlési képviselőknek.
   
Csontos János (MSZP) felszólalásában a Leader-programok jelentőségét méltatta, elmondása szerint ez a rendkívül fontos közösségi kezdeményezés egyaránt fejleszti a vidéki kulturális és gazdasági életet.
   
Hozzátette: csak a Hajdú-Bihar megyei Leader-közösségek mintegy 10 milliárd forint értékben részesülnek hasonló támogatásban az Új Magyarország Fejlesztési Tervben.
   
Kékkői Zoltán József (Fidesz) felszólalásában ugyanakkor rámutatott: drasztikusan csökken a nemzeti agrártámogatások értéke. Aláhúzta: nemhogy reálértékben, de nominálisan sem őrződött meg a támogatások szintje.

   
Medgyasszay László: a GDP félrevezető, a jólét új mérőszámára van szükség

   
Medgyasszay László (KDNP) felszólalásában az Európai Bizottság által kifejleszteni tervezett új jóléti mérőszám mellett szállt síkra. Mint kifejtette, a GDP fő hibája az, hogy olyan termelést is figyelembe vesz, amely károsítja az emberek egészségét és a környezetet, emellett nem veszi figyelembe a jövedelmek, a vagyon eloszlását sem. Ehelyett – az európai állampolgárok kétharmadának véleményével összhangban – olyan mérőszámra lenne szükség, amely valamilyen módon képes megragadni a társadalmi-környezeti jólétet is – hangsúlyozta.
   
Az új mutató figyelembe venné az éghajlat, a biodiverzitás, a levegőszennyezés, a vízfelhasználás és a hulladékgazdálkodás dimenzióit is – mondta a kereszténydemokrata politikus.
   
Az új jóléti mérőszámra azért is szükség van, mert a GDP a vidék megítélése szempontjából hátrányos – vélekedett. Medgyasszay László szerint egy átfogó mutató alátámasztaná azt a vidékfejlesztési törekvést is, amely a megújuló energiaforrások igénybevételét, a helyi piacok, a közlekedés és az ellátás fejlesztését tűzi ki célul.
   
A KDNP-s képviselő végül hangsúlyozta: a mezőgazdaságban az emberi munkaerőt jobban igénybe vevő technológiákat kellene preferálni, s nagyobb támogatásban részesíteni a biogazdálkodást és a magyar fajták termelését.

   
Örvendi László József: a kézimunka-igényes mezőgazdasági ágazatok támogatására lenne szükség

   
Örvendi László József (Fidesz) kifejtette: a mezőgazdasági termelés gazdaságossága folyamatosan romlik Magyarországon. Csökkennek a felvásárlási árak, a búza és a kukorica esetében például felére estek vissza 2007 óta, pedig csak kicsit volt növekedett a termés. Eközben az inputárak a 2007-es magas szinten maradtak – emlékeztetett.
   
A Fideszes politikus rámutatott: a kertészeti termékek még éppen eladhatóak voltak tavaly, de az olcsó, kérdéses minőségű import folyamatosan lenyomja a kertészeti termékek árát. A gyümölcstermesztés például az egyik nagy válságát élte meg 2008-ban, a termények gyakorlatilag eladhatatlanná váltak.
   
Örvendi László József szerint természetes az, hogy 2008-ban jelentősen nőtt a termelés volumene, hiszen 2007 aszályos év volt, míg 2008-ban kedvező volt az időjárás.
   
A fideszes politikus aggályait fejezte ki a mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának csökkenése miatt. Mint mondta, tízezrek vesztették el állásukat a cukorrépa-ágazat tönkretétele, a gyümölcsösök, szőlők kivágása, a kézimunka-igényes kertészeti termékek piacról való kiszorítása miatt. Aláhúzta: az élőmunka-igényes kertészet, gyümölcstermesztés támogatására lenne szükség.
   
A parlagfű-programról úgy vélte, hogy a jelenlegi módszer "messze nem hatásos", a fertőzött területek mérete nő. Örvendi László József szerint a bírságolási gyakorlat sokszor szakmai hozzá nem értésről tanúskodik.
   
A fideszes politikus szerint az elmúlt időszakban reform címszó alatt a cukorrépa-ágazat teljes tönkretétele zajlott le. A 2008-as termelés a 2007-es 23 százalékát tette ki, az egész országban mindössze egy termelőüzem maradt, Magyarország cukorkvótája 75 százalékát visszaadta, s nettó importőrré vált. Eközben – mint mondta – a világpiacon robbant a nyers- és a finomított cukor ára, s ebből is látszik, hogy nagy hiba volt veszni hagyni az ágazatot.

Forrás: MTI
 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!