Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

BDO Forte: fokozott ellenőrzés várható az őszi szezonális munkáknál

 Az őszi szezonális munkák idején megszaporodnak a munkaügyi ellenőrzések; a feltárt szabálytalanságokat akár húszmillió forintos bírsággal büntetheti az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) – olvasható a BDO Forte könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég közleményében.

Létrehozva:

|

A közlemény idézi Máriás Attilát, a BDO munkaügyi szaktanácsadóját, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy az ellenőrzések csak az ellenérték fejében történő munkavégzésekre terjednek ki, a kaláka-munkák esetében az OMMF-nek nincs ellenőrzési hatásköre. Ha egy részletekbe menő bizonyítási eljárás során mégis megállapítják, hogy a munkavállalók ellenérték fejében, írásos munkaszerződés, illetve bejelentés nélkül végeztek munkát, akár húszmillió forintos bírságot is kiszabhat a hatóság.   

Az OMMF közölte: tavaly szeptemberben a társhatóságokkal együttműködve valamennyi régióban végeztek szüreteléseken, szüreti- és borfesztiválokon is ellenőrzéseket.        

A tavaly szeptemberben vizsgálat alá vont 706 munkáltató 45 százalékánál állapítottak meg munkaügyi, vagy munkavédelmi szabálytalanságot a mintegy 5.200 ellenőrzött munkavállalóból minden harmadik esetében.   

A munkaügyi jogsértések 46 százalékát továbbra is a feketefoglalkoztatás képezte.   

Tavaly szeptemberben az OMMF 119 esetben alkalmazott munkaügyi, munkavédelmi, szabálysértési, helyszíni, illetve befizetésre kötelezés bírságot, amelyek együttes összege megközelítette a 145 millió forintot.   

A szüreti ellenőrzések során a feketemunka elleni határozott fellépés volt a fő cél. Az ellenőrzések tapasztalata, hogy a munkáltatók többsége alkalmi munkavállaló könyv kitöltésével vagy munkaszerződéssel és APEH bejelentéssel jogszerűen foglalkoztatta a munkavállalókat.   

A munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállalók esetében a napi munkaidő korlátja jelentette a legnagyobb problémát, mivel a munka természeténél és mennyiségénél fogva sok esetben heti pihenőnapokon 15-16 órás munkaidők is előfordultak.       

Munkavédelmi szempontból igazán súlyos veszélyeztetésnek nevezhető hiányosságot nem tapasztaltak a felügyelők. A szőlőfeldolgozók területén a leggyakoribb problémákat az üzemeltetéssel kapcsolatos hiányosságok, a gépek védőburkolatainak hiánya, az érintésvédelemmel kapcsolatos szabálytalanságok jelentették.

Forrás : MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!