Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nem alkalmazhatóak a szabadpiaci verseny szabályai a mezőgazdaságra

Nem alkalmazhatóak a szabadpiaci verseny szabályai a mezőgazdaságra, mivel az alapjául szolgáló termőföld nem szabadpiaci termék, így a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) is más szabályokat kellene alkalmaznia az ágazatra – mondta Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának keddi ülésén.

Létrehozva:

|

A bizottság elnöke a GVH éves beszámolójának értékelése kapcsán kiemelte: a hivatal tevékenysége teljesen megfelel a magyar és az uniós törvényi szabályozásnak, azonban a törvények alapját jelentő szabadpiaci közgazdasági elmélet a gazdasági válság miatt megbukott. Rámutatott: a teljes szabadpiaci verseny biztosítása nem a verseny tisztaságához, hanem monopóliumok kialakulásához vezetett, amelyek tisztességtelen árakat kényszerítettek a termelőkre és a fogyasztókra is.
    
Nagy Zoltán, a GVH elnöke a keddi ülésen rámutatott: nem szabadpiaci versennyel van a probléma, hanem a nem megfelelő törvényi szabályozással, valamint a hivatal a fogyasztók érdekeit védi, nem pedig a termelőkét vagy a kereskedőkét. A mezőgazdasági bizottság 11 igen és 10 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta a Gazdasági Versenyhivatal tavalyi beszámolóját.
   
Font Sándor hangsúlyozta: a szabadpiaci verseny a mezőgazdaságban önköltségi ár alá szorította a felvásárlási árakat, így számos ágazatból kivonulhatnak a termelők, mind gazdaságilag, mind társadalmilag jelentős károkat okozva.
   
A bizottság elnöke úgy érvelt, mivel a mezőgazdaságban a tőke és a szaktudás mellett a természeti adottságok is meghatározó szerepet játszanak, ezért nem lehet szabadpiacon versenyeztetni egy dús legelővel rendelkező brit tejtermelőt egy olyan magyar gazdával, akinek magának kell füvet vetnie és locsolnia.
   
Jakab István (Fidesz), a bizottság alelnöke a keddi ülésen szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a GVH törvénykövető eljárásai sok esetben nem kedveznek a magyar mezőgazdaságnak, mivel például a pár évvel ezelőtti magyar "tojáskartellezési" eljárás után 40 százalékkal nőttek a tojásárak Magyarországon, a magyar tejtermelők pedig teljesen kiszorultak a piacról. 
   
Az ülésen Demendi László (MSZP) is kiemelte, hogy nem tökéletes a jelenlegi versenyjogi szabályozás, mivel egy termék árának csupán 10 százaléka jut a termelőre, míg a kereskedők az ár 70 százalékával rendelkeznek.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!