Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

MESZ: Végveszélybe került a szőlő- és borágazat hazánkban

A világgazdasági krízist kihasználva az EU a tőkeszegény közép-európai szőlőtermesztőket és borászokat arra ösztönzi, hogy ültetvényeik felszámolásával végleg vonuljanak vissza a számukra hagyományosan megélhetést biztosító ágazatból.

Létrehozva:

|

Az Unió ajánlata elvileg nyitva áll bármely tagállamban tevékenykedő gazdaság előtt, de az érintett nyugati agrártermelők hazájuk széleskörű támogatásai rendszerének, valamint tőkeerejüknek köszönhetően nincsenek ráutalva a felkínált ajánlat elfogadására. A helyzet azzal fenyeget, hogy mire véget ér a globális visszaesés, Magyarországon a töredékére zsugorodik a szőlészeti és a borászati alágazat teljesítménye.

Évek óta adott a lehetőség az Unió szőlőtermesztői előtt, hogy az ültetvényeik felszámolásáért Brüsszeltől kapott támogatás fejében kivonuljanak a túltermeléssel küzdő szőlészeti és borászati ágazatból. A felszámolandó ültetvények kiterjedésétől függő támogatás összege azonban úgy lett meghatározva, hogy kizárólag az alacsony életszínvonalú posztszocialista tagállamok termelői számára jelentsen vonzerőt. A Közösség számítása beigazolódott, a fejlettebb tagállamokban elenyésző az ültetvény-kivágási támogatást igénybevevők száma, míg az EU keleti felén számottevő; csak kis hazánkban évente 1500 hektár kivágását támogatja az EU, de a beadott pályázatok a dupláját igénylik.

A világgazdasági krízis hatására visszaeső hazai borászati ágazat képtelen felvásárolni a magyar szőlőgazdák termését, így a felvásárlási ár gyakran még a termelői önköltséget sem fedezi. Állami beavatkozás nélkül a tőkeszegény – általában a krízist megelőzően is értékesítési nehézségekkel küszködő – alágazat képtelen lesz megőrizni működőképességét. Amennyiben a financiális nehézségek miatt a recesszió előttünk álló éveiben a kivágási kvótát rendszeresen maximálisan igénybe vesszük, az időszak végére a töredékére zsugorodik a legendás hírű magyar borászat.

A Magyarok Egymásért Szövetsége a hazai politikai erők közül egyedüliként nyíltan szembe helyezkedik a magyar szőlészet és borászat nyugati versenytársainak stratégiájával. A MESZ az államadósság kamatfizetésének felfüggesztéséből származó források jelentős részéből a hazai agrárgazdálkodók (köztük a szőlőtermesztők és a bortermelők) feltőkésítését tervezi megvalósítani, hogy ne kényszerüljenek hasznos hivatásuk feladására.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!