Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A tokaji száraz borokat méltatja a The Wall Street Journal

Ódákat zengett a tokaji száraz borokról a The Wall Street Journal on-line kiadásában

Létrehozva:

|

A tokaji keltezésű cikk megállapította, hogy a desszert borairól ismert magyarországi régióban ma már világszínvonalú száraz borokat is előállítanak.
    
A fotókkal illusztrált írás szerint a sok kollégája által Magyarország vezető borászának tekintett Szepsy István volt az, aki szakítva a hagyományokkal 2000-ben áttörést ért el. Segített új fejezetet nyitni a nagy hagyományokkal rendelkező magyar bortermesztés történetében: kiváló minőségű száraz bort állított elő.
   
A mennyei zamatú mézédes tokaji aszú legalább a 17. század óta különleges helyet biztosít az északkelet-magyarországi régiónak. A tokaji aszú a világ egyik leghíresebb édes bora, amelyből egy-egy palack időnként több száz dollárért kel el.
   
Szepsy István családja 500 év óta foglalkozik aszú előállításával, az első száraz bora ezért is keltett nagy figyelmet. Akik megkóstolták, azt mondták, hogy a testes borban a meghatározó körte és alma íz, valamint a markáns ásványosság és savtartalom egyensúlyban van és frissítő hatású.
   
"Meglepődtem, milyen bor sikeredett" – mondta a most 58 éves Szepsy István, hozzátéve, a minőségre koncentráltak, s el is érték.
   
Csaknem egy évtizeddel áttörése után a mintegy 600 tokaji borászatból már körülbelül 20 állít elő minőségi száraz fehér borokat, amelyeket egyre nagyobb mennyiségben exportálnak például az Egyesült Államokba és Japánba, London és más városok vezető éttermeinek borkínálatában jelennek meg.
   
Molnár Péter, a Patricius Borház ügyvezető igazgatója azt mondta, Szepsy István segített megmutatni, hogy Tokaj jó száraz bor előállítására is képes az édes borok mellett.
   
Szepsy István 2003-ban saját márkát alapított és ma már tíz különféle száraz bort kínál, boreladásainak majdnem 60 százalékát száraz borok teszik ki.
   
A The Wall Street Journal arról is írt, hogy a jó minőségű  száraz borok gyártását az is elősegítette, hogy az utóbbi években világszerte visszaesett az édes borok, köztük az aszú iránti kereslet.
   
Ronan Laborde, a bordói Chateau Clinet vezérigazgatója elmondta, hogy az édes borok piaca az elmúlt két évtizedben megváltozott. Cége tulajdonában van a tokaji Chateau Pajzos és a Chateau Megyer borászat. "Nyitnunk kellett a száraz borok felé, de jó minőségre törekedtünk, fogyasztóink a külföldi piacokon egyre igényesebbek" – mondta.
   
Mint az amerikai üzleti lap megjegyezte, a tokaji borvidék néhány leghíresebb birtoka külföldi, többnyire francia befektetők kezében van, az értékesítés szempontjából piacvezető borászat azonban brit tulajdonban van.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!