Agrárgazdaság
Napirenden az aszály- és jégkárenyhítés a mezőgazdasági bizottságban
Az aszály okozta károk mértékét jelenleg nem lehet pontosan megmondani, az csak a termés betakarítása után válik ismertté – jelezte Máhr András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára szerdán Budapesten, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ülésén.
A szakállamtitkár közölte: az aszálykárok esetében csak azok a gazdálkodók számíthatnak kárenyhítésre, akik bejelentkeztek a kárenyhítési rendszerbe. A vihar okozta károk enyhítéséről pedig szerdai ülésén hallgat meg tájékoztatót a kormány, és dönt a lehetséges kárenyhítés mértékéről.
Máhr András annyit közölt, hogy az aszálykárok enyhítésére a gazdálkodók által kötelezően befizetett összeget az állam ugyanannyival egészíti ki, mint amennyit a gazdák befizettek a kárenyhítési alapba. (Ez jelenleg mintegy ötmilliárd forint.)
A tényleges károk felmérését követően a gazdálkodók ez év december közepétől számolhatnak az előleg kifizetésével.
Annak érdekében, hogy az aszály minél kisebb kárt tegyen a jövőben a magyar mezőgazdaságban, ismét meg fogják nyitni az Európai Mezőgazdasági Alap (EMVA) öntözésfejlesztési keretét. Emellett az agrárkormányzat aszályhitel-konstrukció elindítását is tervezi, amelynek lehetőségét most vizsgálják a szakértők.
A jégkár esetében pedig arról dönt a kormány, hogy mekkora lehet a kárt szenvedettek kárenyhítése. Máhr András megjegyezte ugyanakkor, hogy a jégkár a biztosítható károk körébe tartozik. Az előzetes felmérések szerint a jég mintegy 36 ezer hektáron pusztított, ebből hatezer hektár a gyümölcsös és 30 ezer hektár a szántó az előzetes felmérések szerint.
Font Sándor (Fidesz), a bizottság elnöke egy korábbi becslésre hivatkozva azon az állásponton volt: a gazdálkodói érdekképviseletek álláspontja megegyezik abban, hogy az aszály mintegy százmilliárd forint körüli kárt okozott a termelőknek. Ezért felszólította a kormányt, hogy a korábban válságkezelés címén elvont 33 milliárd forintot adja vissza a gazdálkodóknak, és azt helyezze a kárenyhítési alapba. Emellett a kárenyhítési rendszerbe történő befizetést, amelynek határideje június 30-án járna le, tolják ki október 30-áig.
Herbály Imre (MSZP), a bizottság alelnöke több ponton egyetértett a bizottsági elnökkel, hozzátéve, hogy a károk enyhítéséhez összefogásra van szükség, és fontos a mielőbbi segítség a gazdálkodóknak. Ugyanezt hangoztatta Jakab István (Fidesz), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek elnöke, a mezőgazdasági bizottság alelnöke is, felelős gondolkodásra szólítva fel a kárenyhítésben érintett szervezeteket.
Máhr András arra hívta fel a jelenlévő országgyűlési képviselők figyelmét, hogy a gazdálkodókat lehetőség szerint tájékoztassák arról: a kárbejelentést 10 napon belül meg kell tenniük, függetlenül attól, hogy mely kormányzati szervezet méri fel a károkat. Jelezte azt is, hogy eddig a kárenyhítési rendszerbe mintegy 2,6-2,7 millió hektárt jelentettek be a gazdálkodók.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen