Agrárgazdaság
A repcétől és az őszi kalászosoktól a tavalyi hozamok felét várják Szolnok megyében
Gombár Mihály a helyi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatója a megye szántóterületeinek rendkívüli szemléjének tapasztalatairól csütörtökön Szolnokon sajtótájékoztatón közölte: az őszi kalászosok és káposztarepce tavalyi jó termésátlagainak csak a fele várható az idén.
Gombár Mihály elmondta, a március vége óta tartó száraz, gyakran szeles és immár hetek óta nyáriasan meleg időjárás a látottak alapján eddig talán Jász-Nagykun-Szolnok megyét sújtotta leginkább az országban. A károk az őszi vetésű növényeknél visszafordíthatatlanok – vélekedett.
A kalászosok hektáronkénti hozama a tavalyi 4,7 tonnával szemben átlagosan 2,5–2,7 tonna körül várható. Hasonlóan aggasztó a repce állapota, amelytől az elmúlt év hektáronként 2,8 tonnás termésével ellentétben most mindössze hektáronként 1,3 tonnás hozamokra számíthatnak a termelők.
Akadnak szép parcellák, ezek zöme azonban öntözött tábla – magyarázta Gombár Mihály, aki úgy vélte: a kapásokból, így a megyében legnagyobb területen vetett búzából, kukoricából és napraforgóból még bármi kialakulhat.
A főigazgató hangsúlyozta: az eddig elszenvedett veszteségek nem a gazdálkodók számlájára írhatók. A szemle során egyébként parlagon hagyott földeket nem találtak – tette hozzá. Tény azonban, hogy ilyen hosszú és súlyos csapadékhiány 2003 óta nem volt ezen a vidéken, ahová az elmúlt napok esőiből is mindössze 10-30 milliméter jutott – hangsúlyozta. A tiszapüspöki, besenyszögi, jászkiséri határ szikes, illetve a Felső-Jászság homokos talajú szántóit művelők kilátásai különösen reménytelenek – vélekedett a szakember.
Mindezek mellett gondot okoz a várható hozamok területenként és gazdálkodónként is nagy szóródása, amely egészen szélsőséges értékek, 30- és 70 százalék között mozog. Lesznek olyan térségek, ahol a szokásosnál legalább hét-tíz nappal korábban, már június közepén elindulhat az őszi árpa és káposztarepce betakarítása – egészítette ki az elmondottakat a megyei agrárkamara elnöke.
Dr. Deme Pál szerint félő, hogy veszélybe kerül a megye takarmányellátása, miközben a termények ára újra az egekbe szökik majd. Ráadásul az erdőtelepítésekben és –pótlásokban is jelentős aszálykárok mutatkoznak. Szükség lenne tehát egy átfogó, a növénytermesztési és állattenyésztési ágazatot egységesen felölelő állami segítségnyújtásra, különben a gazdák egy része nem tudja átvészelni a kritikus időszakot – fogalmazott.
A Mezőgazdasági Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége (TESZÖV) ezen belül is a megyék között a veszteségek mértékét figyelembe vevő, differenciált kárenyhítő juttatásokat szorgalmaz – közölte a szervezet megyei titkára. Várady Csaba kifejtette: javasolják egyebek mellett duplájára emelni a gázolaj jövedéki adójának visszatérítését, de szeretnék elérni a hitelek futamidejének meghosszabbítását, és az öntözési támogatások emelését is. Kezdeményezik továbbá, hogy a szaktárca járjon közben az Európai Unió illetékes szervezeteinél a Magyarországra irányuló agrártámogatási kifizetések előrehozatala érdekében.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen