Agrárgazdaság
Font: az aszály miatt hirdessen katasztrófahelyzetet a kormány!
A Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége által rendezett fórumon az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke azt is kezdeményezte, hogy a rendkívül helyzetre tekintettel tolják ki a katasztrófaalap feltöltésének június 30-i határidejét, illetve decemberről hozzák előre a kárenyhítés lehetséges időpontját. Kompromisszumot jelenthetne az is, ha átcsoportosítanák a katasztrófa alapba azt a 33 milliárd forintot, amelyet a kormány le kíván vonni az uniós támogatásokat kiegészítő nemzeti forrásokból – tette hozzá.
A politikus úgy vélekedett: már nem az a tét, hogy Magyarország utoléri-e a régi európai uniós tagállamokat, hanem az, hogy az agrárpiacon talpon tud-e maradni az új uniós országokkal szemben. Hozzátette: az országnak ma már importtöbblete van Lengyelországgal, vagy Szlovákiával szemben, ami ezer éve nem fordult elő. Úgy vélte, hogy ez részben annak az eredménye, hogy a uniós támogatásokat kiegészítő nemzeti forrásokat 2006 óta, minden évben, az eredeti 103 milliárdhoz képest 25 milliárd forinttal csökkentették és most újabb 33 milliárd forintot kíván lefaragni a kormányzat a keretből.
Ráadásul 8 milliárd forinttal csökkentenék a földművelési tárca költségvetését is – kifogásolta az ellenzéki politikus, aki szerint ez éppen ellentétes a válságkezelés során alkalmazott nemzetközi tendenciákkal. Az elmúlt évtizedekben valamennyi válság-sújtotta ország – például Argentína – a belső élelmiszerfogyasztás növelésének ösztönzésével indult el a kilábalás útján – mondta Font Sándor.
Jakab István, a Magosz elnöke azt hangsúlyozta, hogy az országosan is jelentős aszálykár, csak a kalászosok esetében akár 40 százalékos termeléskiesést is okozhat, miközben a vetőmag a műtrágya és a talajművelés költségeit már kifizették a termelők.
Az összességében 100 milliárd forintnyi kárt a termelők nem képesek kigazdálkodni, ezért mindenképpen gyors állami intézkedés szükséges.
Ugyanakkor alapanyag híján az élelmiszer-feldolgozó ipar és a kereskedelem is súlyos gondokkal néz szembe – figyelmeztetett. Hozzáfűzte: annál is inkább, mert az öntözéshez sem elég eszköz sem pénz nem áll rendelkezésre. A gazdák hiába fizetik be az öntözésért felelős vízközmű társaságoknak a hektáronkénti 800 – 900 forintot, mert a pénzükért semmilyen ellenszolgáltatást nem kapnak – mondta.
Ismertette, hogy az országosan megművelt 5,6 millió hektárból 300 ezer hektár öntözésére nyílik lehetőség. Ugyanakkor eszközök és források híján csak 100 ezer hektárt öntöznek.
A fórumon résztvevő gazdálkodók elmondták, hogy az elmúlt néhány nap kivételével Heves megye alföldi területein 2 hónapja nem esett az eső, ami egyes növények esetében akár 70 százalékos termésveszteséget is okozhat. Ezért a megyében működő agrár érdekképviseleti szervezetek arra kérik a kormányt, hogy a megyét nyilvánítsa aszály sújtotta térséggé.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok