Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az MTA Mezőgazdasági kutatóintézete 60 éves – emlékülés

Magyarországon 2,8 millió hektáron termesztik az MTA Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézetében nemesített növényeket, a külföldön is regisztrált fajták termőterülete pedig meghaladja a négymillió hektárt – hangsúlyozta Bedő Zoltán, az intézmény igazgatója a kutatóintézet alapításának 60. évfordulója alkalmából szerdán megrendezett ünnepi ülésen.

Létrehozva:

|

A rendezvényen Pálinkás József, az intézményt fenntartó Magyar Tudományos Akadémia elnöke köszöntve a jubiláló intézmény ünnepi ülésének résztvevőit, hangoztatta: az akadémiai agrárkutatás a hazai agrárinnováció meghatározó tényezője.
    
Bedő Zoltán, a martonvásári kutatóintézet igazgatója az agrárkutatások jelentőségét, szerepét érzékeltetve, elmondta: 1949-51-ben és jelenleg is 600 millió hektáron termesztettek, illetve termesztenek gabonaféléket a föld országaiban.
   
Ezen a termésterületen 60 éve még csak 620 millió tonna termett, most 1874 millió tonna gabonát takarítanak be. A korszerű fajták előállítása és a termesztési technológia fejlesztése révén 1100 millió hektárt sikerült megmenteni attól, hogy bevonják a mezőgazdasági termelésbe – tette hozzá Bedő Zoltán.
   
Rámutatott: ha a hazai 4,5 millió tonnás gabonamennyiséget a hat évtizeddel ezelőtti fajtákkal és technológiával akarnánk előállítani, a jelenleginél háromszor nagyobb területen, az ország összes területének egyharmadán csak búzát kellene termeszteni.
   
Bedő Zoltán szerint az intézmény sikeresen alkalmazkodott az agrárkutatással szemben fennálló, az elmúlt évtizedekben megváltozott igényekhez. Most a magas fehérjetartalom és a minőség mellett az egészséges táplálkozást segítő tulajdonságok fejlesztésére helyezik a hangsúlyt a nemesítők. 
   
Az eredményekről szólva elmondta: Martonvásáron az utóbbi évtizedben 100 új növényfajtát állítottak elő, s 42 szabadalmat hoztak létre. Külföldön 51 alkalommal regisztráltak MV fajtát. Az MV Emesét például Kanadában, az MV Subát pedig Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Romániában és Szlovéniában is termesztik.
   
A következő években egyebek között a klímaváltozások hatásaihoz alkalmazkodó fajták előállítása ad majd munkát a nemesítőknek. Az előrejelzések szerint felértékelődik a magyar agrártermelés – mondta Bedő Zoltán.
   
Az ünnepi ülésen az intézet több munkatársa is számot adott szakterületének eredményeiről.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!