Agrárgazdaság
Mit tesz a kormány a baromfiágazat összeomlásának elkerüléséért és a juhtenyésztés fellendítéséért?
Álláspontja szerint csak úgy maradhat talpon az ágazat, ha több tízmilliárdos azonnali segítséget kapnak, hiszen szükség van egyebek között 3100 épület rekonstrukciójára, és a kivágásra kerülő állomány pótlására. Hajlandó-e a kormány megadni a szükséges segítséget az életben maradáshoz? – tette fel a kérdést.
Gőgös Zoltán a szaktárca államtitkára válaszában azt mondta, hogy sem siránkozni, sem ígérgetni nem szoktak, teszik a dolgukat. Az agrártárca kiemelten kezeli az állattenyésztést, s ezen belül a baromfitartást.Tavaly a betegségek leküzdéséhez szükséges pénzügyi eszközöket biztosították, s a támogatások idén is igényelhetők lesznek.
Felhívta a figyelmet, hogy a tavalyi támogatási összeget nem vették teljesen igénybe az érintettek, így nem lehet forráshiányról beszélni.
Megemlítette azt is, hogy különböző kedvezményes kamatozású hitelprogramokkal segítik a vállalkozók helyzetét, s az Új Magyarország vidékfejlesztési program prioritása az állattenyésztés fejlesztése. Mint mondta lehetőség van az állattartótelepek korszerűsítésére, új férőhelyek létesítésére, s e célra már mintegy 100 milliárdot fizettek ki.
A baromfiágazat további sorsa nincs veszélyben, az ágazat fenntartható és hosszú távon működtethető – összegezte.
A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 199 igen és 162 nem szavazattal viszont elfogadta azt.
A juhtenyésztő ágazat fellendítéséért tett kormányzati intézkedésekre volt kíváncsi Kékkői Zoltán (Fidesz) a parlamentben hétfőn. Kitért arra, hogy öt év alatt tizedével csökkent a juhtartók száma, az állomány is redukálódott, s a magyar bárányok értékesítési árai az uniós áraknál 10-15 százalékkal alacsonyabbak.
Szólt arról is, hogy Romániában ezzel szemben 11 százalékkal nőtt a juhállomány, s a bárányexportunk legfőbb riválisának számít a szomszédos állam. Azt kérdezte: milyen lépéseket tesz az ágazat fellendítése, az állomány gyarapítása és az export erősítése érdekében a kormány.
Gőgös Zoltán, az földművelésügyi tárca államtitkár úgy válaszolt, hogy az elmondottakban sok igazság van, az exportban valóban komoly konkurencia Románia. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy minden ország a csatlakozásnál dönthetett a nemzeti támogatásokról, s ez a hároméves, a juhtartás támogatására vonatkozó időtartam Romániánál jövőre fog lejárni.
Megjegyezte: minden, az unió által engedélyezett támogatást működtetnek. A legeltetéses állattartás kiemelt terület, de reméli, hogy az állomány bővíthető lesz – jegyezte meg.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen