Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Brüsszel nem kíván beavatkozni a sertéspiac helyzetének javítása érdekében

Elutasította az Európai Bizottság pénteken azt a kérést, hogy az Európai Unió avatkozzon be a sertéspiacon az árak csökkenésének megállítása érdekében.

Létrehozva:

|

Mint Forgács Barnabás szakállamtitkár nyilatkozva megerősítette, Belgium, Franciaország és Írország mellett Magyarország is azon EU-tagállamok közé tartozik, amelyek a mezőgazdasági miniszterek pénteki luxembourgi találkozóján kérték az ilyen természetű brüsszeli támogatást. Javaslatuk szerint egyebek között az exportvisszatérítések visszaállítására lenne szükség a friss, hűtött és fagyasztott sertéshúsnál.
    
Válaszában azonban az Európai Bizottság azt jelezte: egyelőre nem látja szükségét beavatkozásnak, mert úgy ítéli meg, hogy a sertéshús jövedelmezősége megfelel a hosszú távú átlagnak, és várható a piac stabilizálódása is.
   
Havi rendes ülésük keretében foglalkoztak a miniszterek az uniós közös agrárpolitika egyszerűsítését célzó folyamattal is.
   
Forgács Barnabás elmondta: a magyar álláspont szerint üdvözlendők az egyszerűsítésben eddig elért eredmények, de további lépéseket kell tenni.
   
– Nem az a cél, hogy a jogszabályok száma csökkenjen feltétlenül, hanem olyan jogszabályok szükségesek, amelyek egyszerű, átlátható működést eredményeznek – fogalmazott a szakállamtitkár a nyilatkozatban.
   
A találkozón többen kiemelték, hogy az úgynevezett kölcsönös megfeleltetés (azaz a szigorúan vett agrárelőírásokon kívüli, például környezetvédelmi vagy állat-, illetve növényvédelmi kötelezettségek) szabályozása jelentős adminisztrációs terhet jelen. Támogatták egyúttal azt az európai bizottsági kezdeményezést, hogy készítsenek ezt egyszerűbbé tevő uniós jogszabályt.
   
A magyar delegáció jelezte, hogy a közvetlen támogatások ellenőrzési és szankciórendszere is igényli az egyszerűsítést, annak érdekében, hogy az uniós szabályozás a gazdák rendelkezésére álljon nemzeti nyelven és közérthető formában.
   
Magyarország támogatja azt is, hogy rendszeresen felülvizsgálják a nemzeti jogszabályokat.
   
Fontosnak tartották emellett a tagországok azt is, hogy az egyszerűsítés folyamatában vegyék nagyobb mértékben figyelembe az úgynevezett kifizető ügynökségek vezetőinek közös véleményét, hiszen ők alkalmazzák a jogszabályokat.
   
Az Európai Bizottság képviselője, Mariann Fischer Boel jelezte, hogy terveik szerint ősz végére állítanak össze jogszabálycsomagot.
   
Áttekintették a miniszterek Luxemburgban a kedvezőtlen adottságú területek ismérveinek uniós szinten egységesebbé és tömörebbé tételét célzó brüsszeli terveket. Magyar részről üdvözölték az új megközelítést, ugyanakkor sürgették, hogy kerüljön be a kritériumok közé a talaj savanyúságának mutatója is.
   
A jelenlegi rendszerben több mint 100 különböző nemzeti kritérium alapján ítélik meg azt, hogy egy-egy terület jogosult-e a kedvezőtlen helyzetű térségeknek járó kifizetésekre. Ezt Brüsszel nyolcra javasolná csökkenteni, mint a hőmérséklet, a talaj vízelvezető képessége, állaga vagy kémiai tulajdonságai, a talaj vízegyensúlya és lejtése.
   
Németország a pénteki találkozón azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy már a támogatások ellenőrzését megelőzően legyen lehetőség kifizetésekre az ágazatban. Fischer Boel biztos azzal válaszolt, hogy erre még nem volt példa, de érdemes visszatérni a kérdésre.
   
Boel a találkozó előtt közleményt adott ki, amelyben sürgette: minden tagország tegyen eleget annak a követelmények, hogy még ebben a hónapban nyilvánosságra hozza az uniós agrártámogatások haszonélvezőinek listáját. A dán biztos figyelmeztetése elsősorban Németországnak szólt, amelyet azzal is megfenyegetett, hogy ellenkező esetben az Európai Bíróság előtt vonja felelősségre.
   
A miniszteri találkozón több halászati téma is napirenden volt, köztük a közös uniós halászati politika felülvizsgálata, amely lényegében a mostani üléssel kezdődött meg. Ez minden bizonnyal fontos feladatokat ad majd a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökségnek is.
   
Egy másik napirendi ponttal, a belföldi halászat fejlesztését is magában foglaló, úgynevezett aquakultúra jövőjével kapcsolatban a magyar delegáció arra mutatott rá, hogy míg a tengerek esetében a túlhalászás visszafordítása és az állományok helyreállítása feladat az EU-ban, a folyók és tavak esetében a termelésnövekedés lehetősége áll fenn.

Frrás: MTI
 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!