Agrárgazdaság
Átkategorizálja Brüsszel a kedvezőtlen adottságú agrárrégiókat
Új kategóriákat állapított meg az Európai Bizottság arra, hogy az Európai Unióban melyek minősüljenek természeti hátránnyal sújtott mezőgazdasági területnek.
Brüsszel célja, hogy ezentúl célzottabb támogatások juthassanak az ilyen területek fejlesztésére.
Tudományos szakértők segítségével az EU végrehajtó szerve nyolc kritériumot állított össze a talajjal és az éghajlattal kapcsolatban. Ez jelentősen egyszerűsíti a jelenlegi rendszert, amelyben több mint 100, igen különböző nemzeti kritérium alapján ítélik meg azt, hogy egy-egy terület jogosult-e a kedvezőtlen helyzetű térségeknek járó kifizetésekre.
A nyolc kritérium: alacsony hőmérséklet, hőstressz, a talaj vízelvezető képessége, a talaj állaga és kövessége, a talajréteg vastagsága, a talaj kémiai tulajdonságai, a talaj vízegyensúlya és lejtése.
A bizottság a későbbi viták elkerülése érdekében arra kérte az EU-tagállamokat, hogy nemzeti adataik felhasználásával végezzenek szimulációkat a tervek szerint öt év múlva induló rendszeren.
A felülvizsgálat nem vonatkozik a hegyvidékekre, amelyekre már van közös objektív kritériumokon alapuló osztályozás, illetve a különös hátrányokkal rendelkező térségekre – mint a szigetek és part menti területek -, amelyek helyzete sajátosnak minősül, így nem kategorizálható.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból