Agrárgazdaság
Csökkentek a mezőgazdasági termelői árak februárban
Január-februárban az agrártermékek termelőiár-indexe 28,4 százalékkal csökkent, ami a növényi termékek árszínvonalának 38,7 százalékos és az élő állatok és állati termékek árainak 3,5 százalékos mérséklődéséből adódott.
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2009 januárjában 28,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 38,6 százalékkal, az élő állatok és állati termékeké 3,5 százalékkal mérséklődött.
A múlt év első két hónapjában még erőteljesen, 34,9 százalékkal emelkedett az agrártermékek termelői ára, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 48,9 százalékkal, az élő állatok és állati terméké pedig 17,7 százalékkal haladta meg a 2007 január-februári szintet.
Az idén februárban a gabonafélék termelői ára 2008 februárjához viszonyítva valamivel több mint a felére esett vissza. Ez a nagymértékű, 48,8 százalékos csökkenés részben a 2007-ben indult jelentős áremelkedés korrekciója. Februárban a búza felvásárlási ára a 2007. februári árszintet 3 százalékkal haladta meg. Ugyanakkor az árpa és a kukorica ára 21 százalékkal, illetve 13,5 százalékkal maradt alatta a 2007. februári árszintnek.
Az olajnövények termelői ára februárban 4,1 százalékkal mérséklődött az előző év februárjához viszonyítva, a 2008 februárjában mért 34,5 százalékos tizenkét havi növekedés után.
A burgonya termelői ára 2008 második hónapjához képest 8,8 százalékkal csökkent.
A zöldségfélék termelői ára februárban 2008 azonos hónapjához viszonyítva 2,6 százalékkal növekedett. Ebben az időszakban a jelentősebb súlyú termékek közül a termesztett gomba és a paradicsom ára 15,9, illetve 10,7 százalékkal nőtt, a fejes káposztáé 17,9 százalékkal csökkent.
A gyümölcsök termelői árának 37,9 százalékos mérséklődését ebben a hónapban főként az alma határozta meg, amelynek termelői ára 43,5 százalékkal alacsonyabb volt a 2008. februárinál.
A vágóállatok termelői árainak 5,2 százalékos növekedése főként a vágósertés árának 17,7 százalékos, valamint a vágómarha árának 12,1 százalékos emelkedéséből, illetve a vágóbaromfi árának 7,5 százalékos csökkenéséből adódott.
Az állati termékek ára 18,7 százalékkal mérséklődött 2008 februárjához viszonyítva, ezen belül az étkezési tyúktojás termelői ára 2,8 százalékkal nőtt, a tejé 28,3 százalékkal csökkent.
A tej felvásárlási ára a 2008. januári, literenkénti 96,50 forintos csúcs után az idén februárban 65 forintra mérséklődött. Utoljára 2006 októberében volt ilyen alacsony a tej felvásárlási ára.
Az idén január-februárban a gabonafélék termelői átlagára 50,7 százalékkal csökkent az előző évhez képest; ugyanebben az időszakban az ipari növények ára minimális mértékben, 0,5 százalékkal nőtt.
A burgonya ára 2008 első két hónapjához képest 18,5 százalékkal mérséklődött. A zöldségfélék ára 4,1, a gyümölcsöké 36,2 százalékkal csökkent.
A vágóállatok termelői árai 5 százalékkal emelkedtek, ezen belül a vágósertés ára 17,2 százalékkal, a vágómarháé 9,5 százalékkal nőtt, a vágóbaromfi ára 7,2 százalékkal csökkent. Az állati termékek árai az idei év első két hónapjában 19,1 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a tej ára 28 százalékkal esett, a tojásé 4,5 százalékkal növekedett.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból