Kapcsolatfelvétel

Hírek

A termőföld válságban is jó befektetés lehet

Alternatív befektetésként érdemes termőföld vásárlásán is elgondolkozni, hiszen a földárak a válság elmúlt éveiben is töretlenül emelkedtek − mondta a Napi Gazdaságnak adott interjújában a Tiszacash Zrt. vezérigazgatója, Nagy Ferenc.

Létrehozva:

|

A földvásárláshoz pénzügyi befektetőként azonban nagyobb tőkére és szakértő segítségre van szükség.
A jelenlegi válságban nagyon nehéz olyan befektetést találni, ami ne veszített volna az értékéből. Mi a helyzet a termőfölddel?
Napjainkban a klasszikusnak tekinthető befektetési piacok hullámzása és kiszámíthatatlansága miatt megnövekedett az igény a biztonságosabbnak tekinthető befektetési formák iránt. Pontosan ilyen a termőföld is, amely jó alternatívát jelent. Ráadásul bármilyen kimutatást nézünk is, az elmúlt 10 évet vizsgálva egyértelmű az árak folyamatos növekedése. A trendeket és az árakat vizsgálva az is megállapítható, hogy a világgazdasági válság idején is töretlenül emelkedtek, ennek ellenére az árak a fejlett európai országokénak még mindig csak a töredékét teszik ki. Márpedig a magyar termőföld minősége mintegy 40 százalékkal jobb az uniós átlagnál, ami akár magasabb árat is indokolhat a jövőben.

Mennyivel alacsonyabbak az árak Magyarországon, mint az unióban, illetve milyen tényezők hatnak az árakra?
Magyarországon a termőföld ára jelenleg egyharmada-egyötöde az uniós átlagnak. Az ár szempontjából pedig nagyon fontos tényező, hogy az utóbbi 30 évben a gyors népességnövekedés miatt világszerte csökkent az egy főre jutó szántóföldterület. A globális trend pedig a jövőben sem változik, azaz egyre kevesebb területen kell egyre több élelmiszert megtermelni. Ebből egyenesen következik, hogy emelkedni fog a termőföld iránti kereslet, ebből adódóan pedig a termőföld ára is. Mindezek alapján nyilvánvaló, hogy a föld kiválóan alkalmas közép- és hosszú távú befektetés céljára. Bár a múlt a jövőre nézve nem jelent biztosítékot, az elmúlt 13 évben a magyar termőföld értéke 3-4 évente megduplázta az értékét.

Az átlagbefektető azonban nem ért a termőföldhöz. Hogyan lehet akkor elindulni?
A termőföld mint befektetés egyre ismertebb ugyan, de az valóban látszik, hogy a befektetési piacokról jó fogalmakkal rendelkező befektetők többségének is idegen terület. Éppen ezért mindenképpen érdemes szakértők segítségét igénybe venni. Amennyiben valaki önállóan termőföldet vásárol, az nem tekinthető befektetőnek, hiszen a termőföld tulajdonlása művelési kötelezettséggel is jár, aminek a biztosítása máris személyes közreműködést igényel. Ráadásul a föld vásárlásakor a célterület kiválasztása, reális árának a meghatározása, a megbízható haszonbérlő megtalálása mind időt és szakértelmet igényel. Aki tehát befektetési céllal vesz termőföldet, az mindenképpen kérje szakértő segítségét. Cégünk például nemcsak a termőföld vásárlásában, hanem a terület hasznosításában, esetleges fejlesztésében is segítséget ad. Ha mindezek a tényezők összhangban vannak, akkor a várható hozam az elmúlt évek tapasztalatai alapján évente 20-30 százalék körül mozog, ami két összetevőből áll: egyrészt az évente befolyó haszonbérleti díjból származó bevételből (3−5 százalék), másrészt a termőföld értéknövekedéséből fakadó többletből, ami a terület értékesítésekor realizálható.

Mekkora összeggel lehet érdemes elgondolkozni termőföld-befektetésen?
A termőföld egy exkluzív befektetési forma. Az árazás teljesen másként működik, mint egyéb esetekben. A szokásos ugyanis az, hogy valamiből minél többet vásárolunk, annál olcsóbban jutunk hozzá. Ez a termőföld esetében teljesen másként van. Egy kisebb, egy hektáros terület esetében ugyanis sokkal kisebb a potenciális vevők köre, ilyen méretű területet ugyanis általában csak helybelinek vagy a szomszédos terület gazdájának lehet eladni. Viszont minél nagyobb a terület, annál több befektetőt érdekelhet, így a hektáronkénti ár is magasabb. Ezért befektetésként, hogy értékesítésnél vagy bérbeadás esetén kedvezőbb alkupozícióban legyünk, a birtok kialakításakor legalább 10-15 hektárban kell gondolkozni, ami 7−10 millió forint befektetését igényli. Érdemes azonban azt is látni, hogy ha valaki hirtelen megszorul és pénzre lesz szüksége, akkor a termőföld esetében − szemben például a lakóingatlannal − részleges értékesítés is megoldható, így nem kell a teljes befektetéstől megválni.

Milyen kockázatokkal kell számolnia annak, aki termőföldet vásárol?
A termőföld esetében a tulajdonlással kapcsolatos kockázat a lehető legkisebb bármilyen befektetést alapul véve. A föld ugyanis a befektető nevére kerül, így nem veszélyezteti a bank vagy a pénzügyi közvetítő csődje. Tehát amíg létezik magántulajdon, erről az oldalról nincs veszélyben a befektetés. Arra, hogy megrongálódhat vagy elveszítheti-e értékteremtő képességét, szintén kevés esély van. Össze ugyanis nem törik, ellopni nem tudják, ráadásul magától képes megújulni, vagyis képes visszanyerni termőképességét egy intenzív gazdálkodás után is. A trendeket vizsgálva láthatjuk, hogy a termőföld ára csak minimálisan függ a gazdaság konjunkturális ciklusaitól. A legnagyobb bizonytalanság a szabályozás várható változásaiból fakad.

A külföldi befektetők korlátozására gondol?
Szerintem a külföldiek tulajdonlásával kapcsolatos korlátozások nincsenek nagymértékben hatással az árak alakulására. Az árak ugyanis eddig is, a külföldiek nélkül is emelkedtek, bár talán a piacra lépésükkel ez dinamikusabbá válhat. A szabályozással kapcsolatos másik rész viszont már befolyásolhatja a forgalmat. Ez pedig az, hogy az állam a gazdálkodókat preferálná a befektetőkkel szemben. Márpedig jelenleg ennek a rétegnek nem áll rendelkezésére elegendő forrás, így ebben az esetben az államnak, illetve támogatott kamatozású hitel formájában a bankoknak kellene pénzt biztosítani erre, ami stabil vevői oldal megjelenését eredményezheti. Mindenesetre a szabályváltozás alapján az is elképzelhető, hogy pénzügyi befektető később már nem vagy csak feltételekhez kötötten vehet földet, ami most szintén amellett szól, hogy még a szabályozás megszületése előtt érdemes lehet dönteni ebben a kérdésben.
 
A Tiszacash Termőföld-közvetítő, -fejlesztő- és -hasznosító Zrt. 1998-ban kezdte meg a működését 40 millió forint értékű közvetített földmennyiséggel és négy alkalmazottal. A jelenleg már 45 főt foglalkoztató piacvezető társaság által közvetített földterületek értéke éves szinten meghaladja a 4 milliárd forintot. 

Forrás: Napi.hu
 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!