Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az igazi tavaszra várnak a Jász-Nagykun-Szolnok megyei gazdák

A legutóbbi állapotfelmérések szerint a későn érkező tavasz nem kedvezett az őszi vetésű növénykultúrák kezdeti fejlődésének. Ráadásul az elhúzódó hűvös időjárás és az átlagosnál több csapadék némiképp a tavaszi munkákat is visszavetette – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatója.

Létrehozva:

|

Kiss Róbert, aki március 1. óta tölti be e tisztséget elmondta: az elmúlt év őszének időjárása nem kedvezett az őszi vetések kezdeti fejlődésének. Az elvégzett állapotminősítés szerint az állományok fejlettsége jelenleg is némi elmaradást mutat a megelőző két esztendőben tapasztaltakhoz képest.
Különösen igaz ez a megkésve földbe került búzára és repcére.   

A szakember szerint e táblák kiritkultsága szembetűnő, miután a késői, vonatott kelést követően a gyengébben fejlett növényállományokat a téli fagyok gyérítették.   

Kedvező időjárás mellett, intenzív és gondos agrotechnikai beavatkozásokkal – fejtrágyázás, levéltrágyázás, vegyszeres gyomirtás, növényvédelmi kezelések kártevők és gombabetegségek ellen – azonban még ezeken a területeken is elérhető lehet az optimális termésátlag, tette hozzá. Az őszi búzánál 4,2-4,4 tonnás, a repcénél 1,6-1,9 tonnás hektáronkénti termés várható, amennyiben kedvező lesz az időjárás – mondta.   

A megyei statisztikák szerint az év eddig eltelt három hónapja mintegy harminc százalékkal több csapadékot hozott a sokéves átlagnál. A fagyok elmúltával a megyei szántóterületek döntő részén a talaj képes volt befogadni az érkezett csapadékmennyiséget, így a 380 ezer hektárra tehető összes szántóterülethez viszonyítva jelentősebb belvízborítás nem alakult ki a megyében. A belvíz elleni védekezésre azonban néhány helyen a Nagykunságban egészen a közelmúltig szükség volt. Mindez leginkább Karcag és Kisújszállás térségének gazdálkodóit érintette – fogalmazott Kiss Róbert.  

A földművelésügyi igazgató hangsúlyozta, a gyakori esők – különösen a február-március hónapban hullott csapadék – erősen felázott állapotban tartották a földeket. Így szinte lehetetlenné tették a tavaszi talajmunkák időbeni elkezdését, a korai növények, mint a mák, tavaszi árpa, fénymag és borsó vetésének megindulását. Az egy-két hete tartó csapadékmentes és szeles időjárásnak köszönhetően azonban mind nagyobb területen kezdődhetett el a magágy-előkészítés, illetve az őszi vetésű kultúrák tápanyagpótlása.  

Amennyiben az elkövetkező napok időjárása nem lesz tartósan csapadékos, ez utóbbi hátrányok még gyorsan behozhatók – vélekedett Kiss Róbert, aki szerint most a talaj fokozatos melegedése volna kedvező. Közeleg ugyanis a kelésükhöz, kezdeti fejlődésükhöz magasabb hőmérsékletet igénylő, a megyében jelentős területtel bíró növények, így a napraforgó és kukorica vetésének ideje.

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!