Agrárgazdaság
A rózsaszínű bor – brüsszeli szemüveggel
A szerdán előterjesztett címkézési útmutatás a jövő hónapban kerül a tagállami kormányokat képviselő Tanács elé, és a brüsszeli bizottsági illetékesek reményei szerint augusztusban – tehát az idei szüret előtt – már hatályba is léphet.
A rozé bor hagyományos értelemben a kékszőlőfajták rövid ideig tartó héjon erjesztésével, vagy gyors feldolgozásával nyert, világospiros színű bor. A rozé készítésekor tehát a vörösbor készítésének folyamata játszódik le, csak kevesebb ideig van kapcsolatban a lé a bogyó héjával és a hússal. A rozé borokat vörösbort adó szőlőfajtákból préselik.
Létezik egy másik, sokak szerint borászati merénylettel felérő eljárásmód is: kész vörösbort és fehérbort összekevernek, így vörösből és világosból rózsaszínű bor adódik. Ez a "blended", vagyis "kevert rozé", amelyet Európa legtöbb országában pancsolt bornak tekintenek, és nem tűrik az üzletek polcain. Nincs ilyen tilalom Spanyolországban, valamint egyes "rózsaszínűsített" pezsgőfajták esetében.
Az Európai Bizottság szerint a palackon fel kellene tüntetni a jövőben, hogy "hagyományos" vagy pedig "kevert" rozé rejtezik abban.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból