Agrárgazdaság
„Faljuk a forgácsot” – A pellet lehet a jövő tüzelője
Ez utóbbit jól jelzi a pelletpiacok elmúlt évekbeli gyors bővülése, főleg az Európai Unióban. Azon belül is kiemelkedik Németország, ahol 2006–07-ben a gyártókapacitások megkétszereződtek (évi 1,8 millió tonnára), míg az éves termelés 470 ezerről 1,1 millió tonnára futott fel a pelletcentre.info adatai szerint. 2007-ben még a legérettebb pelletpiacon, Ausztriában is lényegesen tovább nőtt a kapacitás és a termelés, meghaladva a 900 ezer, illetve a 740 ezer tonnát.
A felfutásnak még aligha van vége, hiszen egy legutóbbi ausztriai felmérés szerint 60 százalék véli úgy, hogy a fa, illetve a pellet lesz a jövő energiahordozója. A magyarországi piac egyelőre csekély, ám az érdeklődés növekedése itt is kétségtelen, ezt az ártényezők mellett az orosz földgázszállításokkal kapcsolatos aggodalmak is elsősegítik.
A tavaly júniusban, beleznai (Zala megye) székhellyel megalakult Magyar Pellet Egyesületnek öt pelletgyártó tagja erre az évre együtt 99,4 ezer, jövőre 132,4 ezer tonna termelést tervez, igaz, főleg exportra. Vannak más hazai gyártók is. Az ágazat fellendítését szolgálhatja a visegrádi országok részvételével tervezett közép-európai együttműködés, amely Ausztria pelletpiaci szabályozását és gyakorlatát venné mintául.
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból