Agrárgazdaság
Franciaország a világ legnagyobb rozébortermelője
Franciaországot a ranglistán Olaszország (4,5 millió hektoliter), Spanyolország és az Egyesült Államok (3,8-3,8 millió hektoliter) követi. A rozéborok az amerikai bortermelés közel 20 százalékát teszik ki.
A Viniflhor és a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) adatai szerint a rozéborok a világ bortermelésének 8 százalékét, a világ borfogyasztásának pedig a 9 százalékát teszik ki.
Egyes országok elől járnak a rozé fogyasztásában, mint például Franciaország, amelyre a világ borfogyasztásának 14 százaléka jut, de a világ rozéfogyasztásának egyharmada esik rá.
Számos országban terjed a rozéborok fogyasztása az édesebb termékek iránti keresletnek köszönhetően – mutat rá a Viniflhor tanulmánya.
A francia rozé három fő exportpiaca Nagy-Britannia, Belgium és Hollandia, amelyekre az export 70 százalékát jut, és ahol az elmúlt években jelentősen nőtt a kereslet.
Az észak-afrikai országok szintén jelentős rozétermelők: a tunéziai borok 48, az algériai és marokkói borok 20 százalékát teszi ki ez a világos vörös borfajta.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen