Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Igazságosabb járulékot szeretne a Hegyközség Nemzeti Tanácsa

A bor forgalomba hozatali járulékának igazságosabb megállapítását szeretné elérni a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT). A szervezet főtitkára erről szerdán Szekszárdon beszélt borászok előtt.

Létrehozva:

|

Horváth Csaba szerint a jelenlegi literenként egységes 8 forint helyett igazságosabb lenne 5, illetve 10 forintban megállapítani a járulék mértékét. A kisebb összeget az olcsóbb, a magasabb járulékot a prémium borok után kellene fizetni.

A járulékból 2008-ban 1,2 milliárd forint folyt be, aminek a 60 százaléka szolgálja a bormarketinget – mondta a HNT főtitkára. Hozzátette:  vita folyik arról, hogy a közösségi marketing a külpiacokon is jobban jelenjen meg. Ebben az esetben viszont az ott értékesített borok után is kellene járulékot fizetni – jegyezte meg.

Horváth Csaba a pénz felhasználásával kapcsolatban kitért arra, hogy a HNT  kívánatosabbnak tartaná, ha egy szakmaközi szervezet gazdálkodna a bormarketing-kerettel, erre ugyanis lehetőséget ad az európai jog, s már kezdeményezték a szervezet megalakítását.

A főtitkár előadásában szólt arról, hogy a mai napig nem sikerült elérni, hogy a Mezőgazdaság Szakigazgatási Hivatal és a VPOP összehangoltan lépjen fel a Magyarországra behozott borok ellenőrzésében. Utalt arra, hogy 2007-ben 439 ezer hektoliter bor érkezett Olaszországból, amelynek egy részét magyar borként hozták forgalomba.

A hatósági ellenőrzés kapcsán úgy vélte, hogy az Európai Unió igyekszik az általános élelmiszerlánc felügyeleti szabályozásába vonni a borászatot. A jövőben fel kellene például tüntetni a boros címkéken a kéntartalmat, a fehérje típusú derítőszerek használatát, holott ez utóbbi nem mutatható ki a borban – mondta Horváth Csaba.

További problémaként említette, hogy a magyar szőlőültetvények húsz százaléka a termőhelykataszteren kívül fekszik, augusztus 1-től, a borpiaci év kezdetétől pedig az itt termett szőlő nem minősül forgalomképesnek.

Az európai borpiaci reform kapcsán felhívta a figyelmet, hogy olyan megnevezéseket, amelyeknek nincs piaci szerepe, nem érdemes védetté tenni, ennek fenntartása, ellenőrzése ugyanis komoly költséggel jár.

A reform keretében 2011-től a jelenlegi négy kategóriát három váltja fel. A védett, a minőségi, a táj- és az asztali borokat oltalom alatt álló eredet megjelölésű, oltalom alatt álló földrajzi megjelölésű és földrajzi megjelölés nélküli kategóriába kell sorolni.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!