Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az élelmiszerellátást veszélyeztetheti, ha nem lép mielőbb hatályba az SPS-törvény?

A magyar állattenyésztés jelentős része teljesen leépülhet 2010-2012 között, ami a magyar lakosság élelmiszerellátását is veszélyezteti, ez a tétje annak, hogy miként dönt az Alkotmánybíróság az SPS-törvényről – állítja Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke

Létrehozva:

|

A Magyar Agrárkamara arra számít, hogy az Alkotmánybíróság figyelembe veszi az ország érdekeit, s mihamarabb pozitív döntést hoz az egységes mezőgazdasági támogatási rendszerről (SPS) szóló törvényről, így az mielőbb hatályba léphet.

A kamarai elnök szerint a rendszer bevezetésének elmaradása a következő négy évben csak a tejtermelés, a juhágazat és néhány speciális növényi termék – dohány – előállítói számára mintegy 130-140 milliárd forint veszteséget jelente, ami gyakorlatilag a teljes leépülésükkel járna. Ezt pedig az egész magyar mezőgazdaság, a vidéki foglalkoztatás megsínylené – mutatott rá az elnök.

Az Országgyűlés már a múlt év őszén elfogadta az SPS bevezetéséről és működtetéséről szóló törvényt. Sólyom László köztársasági elnök azonban nem írta alá, normakontrollt kérve tavaly november 14-én átadta az Alkotmánybíróságnak.

"Azóta csak várunk, holott az SPS gyors bevezetése az egész ország érdeke" – hangoztatta a Magyar Agrárkamara elnöke.

A MAK emlékeztet: a köztársasági elnök azért kért alkotmányossági vizsgálatot, mert szerinte az új támogatások kiszámításának alapjául szolgáló 2006. év kijelölése sérti az Alkotmányt, a visszaható hatályú jogalkotás tilalmára vonatkozó alkotmányossági elveket. Sólyom László szerint sérülnek a földtulajdonosok jogai, a szerzett jogok védelmének elve is.

A kamara vezetése rámutat: a bázis év azért 2006, mert a 2007-2013 közötti uniós költségvetési és agrártámogatási időszak alapja is ez. Magyarország most is a 2006. évi alapon számolja ki a jelenlegi SAPS-rendszer támogatásait. A gazdálkodók, földtulajdonosok és bérlők elfogadták ezt, természetes számukra – teszik hozzá.

A kamara álláspontja szerint az SPS bevezetése egyértelműen felfelé húzná a földek értékét Magyarországon. A hazai termőföld árának növekedése pedig nemzeti érdek, amint az is, hogy tartós, kiszámítható kapcsolat jöjjön létre földtulajdonos és a mezőgazdasági termelés java részét végző bérlők között – hangsúlyozzák. 

A MAK szerint Magyarország érdeke, hogy az EU agrárpolitikáját meghatározó 15 régi tagországhoz hasonló támogatási rendszer működjön nálunk is. Ennek 2013-ban esedékes átalakításába csak úgy szólhatunk bele érdemben, ha magunk is az EU régi tagországaiban alkalmazott támogatási módszereket követjük – mutatnak rá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!