Agrárgazdaság
A mezőgazdasági alapanyagok nemzetközi krízise
A mezőgazdaságból élők tekinthetők a mezőgazdasági alapanyagárak ingadozásai által okozott károk első számú áldozatainak.
A mezőgazdasági alapanyagok árának 2 éven keresztül tartó jelentős áremelkedése még azokat a szakavatott elemzőket és döntéshozókat is meglepte, akik eddig bíztak abban, hogy a mezőgazdasági termékek világkereskedelmének liberalizációjával megteremthető a piaci egyensúly, hosszú távon helyreállítható a kereslet és kínálat egyensúlya.
Az áremelkedés okát többféle módon magyarázták, mint pl. az Ausztráliát súlytó szárazság, a spekuláció, a bioüzemanyagok gyártásának fokozása, vagy éppen a feltörekvő országok gazdagabb rétegeinek egyre növekvő fogyasztási igényei.
A mezőgazdaságból élők tekinthetők a mezőgazdasági alapanyagárak ingadozásai által okozott károk első számú áldozatainak. Pl. a kukorica ára az utóbbi időkben pár hónap alatt 170 euró/tonna-ról 100 euró/tonnára esett vissza. A tej esetében ugyanez a helyzet. A spekuláció ezeket a negatív folyamatokat tovább erősíti.
A 2007-es áremelkedés bár befektetéseket ösztönzött a mezőgazdaságban, de csak bizonyos ágazatok esetében, így pl. az állattenyésztésben nem. Sőt ez utóbbi esetében a termelési költségek tovább emelkedtek. Az alapanyagárak ingadozásai a feldolgozóipar számára is bizonytalan helyzetet teremt. Emiatt pedig ezek visszafogják befektetéseiket.
A pénzügyi válság tovább rontja a gazdák helyzetét, hiszen a bankok már egyre kevésbé hajlandók hitelt adni a mezőgazdasági tevékenységek finanszírozásához. A mezőgazdaságot most destabilizáció jellemzi, amely pedig rosszul hat az élelmiszertermelésre, akkor, amikor azt éppen fokozni kellene.
A mezőgazdasági piacok nemzetközi szintű szabályozása elengedhetetlen. Ezt bizonyítja a legutóbbi WTO tárgyalások kudarca is. A világ gabonatartalékainak csökkenéséért az utóbbi időkben igazából az USA és az EU tehető felelőssé, amely a fokozódó bioüzemanyaggyártás következménye volt.
Viszont a csökkenő készletekkel nem feltétlen magyarázható az árak emelkedése. A kukorica árának emelkedése 2007/2008-ban az EU-ban, nem magyarázható a készletek nagyságával, hiszen azok emelkedtek, még kevésbé pedig azzal, hogy 22,4 millió tonna plusz kukoricát használtak föl bioetanol gyártásra. Az áremelkedést a spekuláció gerjesztette. A megnövekedett kukoricaár egyébként arra ösztönözte a termelőket, hogy még több kukoricát vessenek. Emiatt viszont csökkent a búza, a rizs és a szója vetésterülete.
A 2007-2008-as mezőgazdasági alapanyagár emelkedés után, 2008 tavaszától kezdődően az árak csökkenni kezdtek.
Forrás: FVM
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból