Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Fejleszteni kell a magyar termelői értékesítő szervezeteket

A magyar termelői értékesítő szervezeteket (TÉSZ-ek) továbbra is fejleszteni kell, erre dolgozott ki javaslatot a Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb), amelynek lényege pénzügyi helyzetük erősítése – mondta Mártonffy Béla, a FruitVeB ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

Létrehozva:

|

A mostani pénzügyi világválság nyomán kibontakozó általános recesszió nem kedvez a termelői összefogásnak, TÉSZ-ek működésének, ezért kell például megfelelő mértékű forgóeszköz-hitelt garantálni számukra – mondta az ügyvezető igazgató.

Emellett szerinte a pályázati pénzek kifizetését is gyorsabbá kell tenni, csökkentve a bürokráciát. Az élelmiszerbiztonsági feltételek meglétet is az eddigieknél szigorúbban kell ellenőrizni az élelmiszerlánc minden szereplőjénél. A telephelyek működési engedélyét minden esetben ellenőrizni kell, annak érdekében, hogy a termelői szervezetek ne kerülhessenek versenyhátrányba a piacon.

Ezen elvek gyakorlati érvényesítése érdekében, vagyis, hogy  a magyar zöldség-gyümölcs ágazat maximálisan kihasználhassa a gazdasági lehetőségeit, és az ebből fakadó előnyöket az uniós piacon is kamatoztatni tudja a FruitVeB rövidesen az agrárkormányzathoz is eljuttatja javaslatait. A szakmaközi szervezet meggyőződése ugyanis, hogy csak így valósíthatók meg az agrárkormányzat és a FruitVeB közös fejlesztési elképzelései – mondta a szakember.

Magyarországon a TÉSZ-ek aktív tevékenysége 4-5 évvel ezelőtt kezdődött. Azóta e szervezetek már az ágazat éves, mintegy 350 milliárd forintos árbevételének 15-18 százalékát adják. Mártonffy Béla szerint ez az arány 2013-ra akár meg is duplázódhat, amihez azonban nagyarányú fejlesztésekre és a jelenlegi szemlélet megváltoztatására van szükség.

A termelői csoportosulások ugyanis lehetővé teszik, hogy a termelők árujuk értékesítése során ténylegesen partnerei legyenek a nagy áruházláncoknak. Ezért az európai unió támogatja működésüket, mint kívánatos összefogási formát. Ezért a következő évek ágazati fejlesztéseinél a TÉSZ-ekhez kapcsolódó programok előtérbe kerülnek.

A FruitVeb ügyvezető igazgatója úgy vélte: a zöldség-gyümölcs ágazatnak 2013-ig, azaz a mostani uniós költségvetési időszak végéig mintegy 100-150 milliárd forintos fejlesztési forrás áll majd rendelkezésére az Új Magyarország Vidékfejelesztési Program (ÚMVP) keretében, ami a TÉSZ-ek árualap-bővítését is szolgálja.    

A fejlesztési pénzekből támogatni kellene a gyümölcstermesztésben a korszerű fajták meghonosítását, valamint a kertészetben az úgynevezett takart, azaz a fedett – főként fólia borítású – termőhelyek területének növelését. Továbbá a termékek piacra juttatásához szükséges csomagoló és logisztikai bázisok felépítését, az értékesítést segítő marketing tevékenység támogatását is finanszírozni kellene, és ki kellene alakítani egy ágazati szaktanácsadási rendszert.

A TÉSZ-ek tevékenységének előtérbe állítása azért is fontos Mártonffy Béla szerint, mert ezek a koncentrált termelői szervezetek hathatósan segíthetnék az ágazatban  mintegy 30-40 százalékra tehető feketegazdaság felszámolását – mondta Mártonffy Béla.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!