Agrárgazdaság
Nem veszik a kékszőlőt a felvásárlók
A szüret rendben zajlik, sok borvidéken már csaknem befejeződött, komolyabb teendők csak a késői érésű kékszőlőt termő egri és villányi, valamint az ugyancsak késői érésű fajtákat nevelő tokaji borvidéken vannak – mondta a Napinak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára.
Tokajban például még csak a termés harmadát szedték le. A felvásárlási árak országosan 20-30 százalékkal maradnak el a tavalyitól. A szőlősgazdáknak ennél is nagyobb gondot jelent, hogy egyes borvidékeken – például Egerben és Villányban – bizonyos kékszőlőfajták, például a cabernet franc esetében egyszerűen nincs kereslet a megtermett szőlőre. Hatvanezer mázsa szőlő vár eladásra az egri borvidéken.
Az idei termés mennyiségileg is, minőségileg is jó, csakhogy a kékszőlő kilóját 45 forintért vennék meg a még talpon maradt felvásárlók. A tavalyi ár 80-100-120 forint volt kilónként – mondta Tarsoly József hegybíró a Kossuth rádió Hajnaltáj című műsorában. Mivel a borvidék egyik legjelentősebb felvásárlója, a helyi szövetkezet ellen csődeljárás indult és nehézségekkel küzd az integrált borgazdasági zrt. is, sok gazdálkodó inkább a kivágási támogatás, illetve a szőlő tőkén hagyása mellett döntött. Tokajban hasonló a helyzet: a kedvező időjárás miatt a kései fajták is szépen aszúsodnak, a termés mennyiségére sem lehet panasz, de csak a tavalyi ár kétharmadát – hatvan-nyolcvan forintot – kínálják a szőlőért, ez pedig az önköltség fedezésére sem elég.
A gazdák szerint a korrekt felvásárlási árnak 150 forint körül kellene lennie. Várhatóan az aszúért sem lehet majd a tavalyihoz hasonló összeget kapni. Igaz, 2007-ben az időjárás miatt jóval kevesebb volt az aszúszőlő, így hamar az egekbe szökött az ára. Az értékesítési nehézségek kezelésével kapcsolatos lépésekben a tegnapi termékpálya-bizottsági ülésen sem történt előrelépés. A bizottság tagjai arra keresik a választ, hogy hogyan, milyen eszközökkel lehetne segíteni a bajba került termelőket. Horváth Csaba szerint meglehetősen korlátozottak a rendelkezésre álló eszközök, mivel direkt támogatást az EU nem engedélyez. A nemzeti boríték forrásainál azért már van némi mozgástér: finanszírozható belőle például harmadik országba irányuló export ösztönzése, promóciós akció. Elvileg lehetőség lenne krízislepárlásra is, azonban az idén nem volt olyan mértékű túltermelés, ami miatt igénybe lehetne venni ezt a lehetőséget – mondta Horváth Csaba, aki szerint szerdán újabb egyeztetés következik.
Több helyütt is az olcsón, 60-80 forintért importált és itthon palackozás után 200-250 forintért árult olasz és spanyol hordós borokat okolják az értékesítési nehézségekért. Az agrártárca szeptember végén jelentette be, hogy az illegálisan az országba kerülő borok miatt szigorít az ellenőrzéseken, ennek érdekében pedig közös akcióba kezd a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával (VPOP), s szigorítják a jövedéki ellenőrzést. Egyelőre még nem kaptunk hivatalos tájékoztatást a tapasztalatokról – mondja Horváth Csaba.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból