Agrárgazdaság
Kétségbeejtő helyzetben a tokaji szőlősgazdák
Kétségbeejtő helyzetben vannak azok a tokaji szőlősgazdák, akik nem saját maguk dolgozzák fel a szőlőt, hanem felvásárlóknak adják el – írta a Magyar Hírlap hétfőn.
Az idén a tavalyi árnak már csak kétharmadát kínálják a szőlőért, ami jóval az önköltség alatt van; a ráfizetést pedig egyre kevesebben vállalják.
A tokaji borvidéken leszüretelték már a korai fajtákat, a kedvező időjárás miatt a kései fajták is szépen aszúsodnak, és a termés mennyiségére sem lehet panasz.
Sebesta Sándor hegybíró szerint azonban hiába a jó termés, képtelenség száz forintnál alacsonyabb kilónkénti áron megtermelni a szőlőt. Üzleti nyereséget feltételezve a korrekt felvásárlási árnak 150 forintnak kellene lennie. Ezzel szemben a felvásárlók az idén csak hatvan-nyolcvan forintot akarnak fizetni.
A hegybíró szerint ennek az az oka, hogy Olaszországból tartálykocsikban özönlik be az olcsó bor, amelyet gyakran 200-250 forintos áron forgalmaznak. Ilyen áron magyar szőlőből tisztességes módon nem állítható elő bor.
A gazdák korlátoznák a külföldi borok behozatalát, a magyar állam ezzel elősegíthetné a hazai borágazat érvényesülését. Ha megteheti ezt a francia kormány a maga borvidékeinek védelmében, akkor a magyar miért nem? – vetette fel a hegybíró.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok