Agrárgazdaság
Mezőgazdasági termelői árak, VII. hó: +12,3 százalék év/év
A mezőgazdasági termelői árak júliusban 12,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.
A növényi termékek árszínvonala 8,1 százalékkal, az élő állatok és állati termékeké pedig 17,6 százalékkal nőtt.
Az agrártermékek 2008 első hét hónapjában bekövetkezett, az előző év azonos időszakához viszonyított 20,3 százalékos termelőiárszint-növekedése a növényi termékek árszínvonalának 20,8 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árainak 19,6 százalékos emelkedéséből adódott.
Júniusban az árak 21,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Az idén az első hat hónapban a mezőgazdasági termelői árak 28,2 százalékkal nőttek éves bázison, a növényi termékek 34,7 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek termelői árának 20,2 százalékos növekedése nyomán.
Az agrártermékek termelőiár-szintje tavaly az első hét hónapban 11,4 százalékkal nőtt, a növényi termékek árszínvonalának 21,7 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 0,7 százalékos emelkedése miatt.
Az idén júliusban a gabonafélék termelői ára az előző év júliushoz viszonyítva 10,5 százalékkal emelkedett. A búza ára a márciusi kilogrammonkénti 64,6 forintról júliusban 37,5 forintra mérséklődött, s 6,4 százalékkal volt a tavalyi júliusi árszint alatt. Eközben a kukorica ára is csökkent az év elejéhez képest, ám még mindig 31 százalékkal magasabb szinten volt az előző évi júliusinál a KSH szerint.
A burgonya termelői ára júliusban 7 százalékkal csökkent.
A zöldségfélék termelői ára az év hetedik hónapjában tavaly júliushoz viszonyítva 14,1 százalékkal nőtt: ebben az időszakban a jelentős súlyú termékek közül az uborka ára 38,8 százalékkal, a zöldpaprikáé 6,9 százalékkal emelkedett.
A gyümölcsök 10,9 százalékos termelőiár-csökkenését döntő mértékben a meggy és a sárgabarack ármozgása befolyásolta.
A vágóállatok termelői árainak 17,9 százalékos növekedése a vágóbaromfi árának 23,4 százalékos, a vágósertés árának 16,7 százalékos, és a vágómarha árának 7,3 százalékos emelkedéséből adódott.
Az állati termékek árának 17,2 százalékos növekedésén belül a tavaly júliusihoz viszonyítva az étkezési tyúktojás termelői ára 25,4 százalékkal, a tejé pedig 15,3 százalékkal nőtt.
Az idén január-júliusban a gabonafélék termelői átlagára 38,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, az árnövekedés üteme 2008 első hat hónapjában még 69 százalékos volt.
A burgonya ára az év első hét hónapjában 13,7 százalékkal csökkent. A zöldségfélék ára 7,7 százalékkal, a gyümölcsöké 1,3 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához mérten.
A vágóállatok termelői árai 16,9 százalékkal haladták meg a 2007. január-júliusit.
Az előző év első hét hónapjához képest az állati termékek termelői ára átlagosan 23,7 százalékkal emelkedett, ezen belül a tej termelői ára 26,6 százalékkal, az étkezési tyúktojásé 16,8 százalékkal – közölte a KSH.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból