Agrárgazdaság
Még maradhat a termőföld
Nem javasolja az Európai Bizottság a külföldiek termőföldvásárlását korlátozó, 2011-ig – Lengyelország esetében 2016-ig – tartó átmeneti időszak lerövidítését az érintett hét új uniós tagállamban, így Magyarországon sem. Ezzel együtt Brüsszel bizonyos lépéseket ajánl a külföldiek földhöz jutását akadályozó szabályok enyhítése érdekében.
A tanácsnak elküldött bizottsági jelentés alapján elég valószínűtlennek tűnik, hogy változás történik az eredetileg megfogalmazott céldátumhoz képest, hiszen a tagállamok kizárólag Brüsszel kifejezett javaslatára, egyhangú szavazás mellett dönthettek volna a korlátozó intézkedések lerövidítéséről – jegyzi meg a BruxInfo. A hosszú derogációs időszakot annak idején az új tagok, nevezetesen Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország és a három balti állam azon félelme indokolta, hogy a tehetősebb nyugatiak tömegesen vásárolják majd fel a számukra olcsó kelet-közép-európai termőföldet.
Brüsszel szerint ugyanakkor kívánatos lenne a korlátozások enyhítése, például úgy, hogy megemelnék a maximálisan vásárolható termőföld nagyságát a külföldiek számára, ahol ez már engedélyezett, például Észtországban. A másik lehetőség az lenne, hogy a bérlőknek engedélyeznék a bérleményen található gazdasági épületek és az általuk elfoglalt terület megvételét.
Pozitívum, hogy a bizottság nem terhelte az uniós egyeztetési rendszert derogációrövidítő vagy -megszüntető javaslattal, mert Magyarország az agrárminiszteri tanácsban – ahol egyöntetű állásfoglalásra van szükség – ilyen indítványt úgysem szavazott volna meg – mondta lapunknak Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára. A bizottsági álláspontból ugyanakkor nyilvánvalóvá vált, hogy Brüsszel a külföldiek földvásárlásokat korlátozó, most hatályban lévő hétéves időszak lejártakor (vagyis 2011-ben) újabb hosszabbítást nem támogatna – tette hozzá.
Gőgös Zoltán szerint a mai helyzetben nem lehetne konszenzust kialakítani a Brüsszel által is javasolt liberalizációs földpiaci lépésekről (például a belföldi jogi személyek földvételének engedélyezéséről), ezért a tárca más megoldásokat keres. Ilyen lehet a bérleti rendszer hosszú távú stabilizálása, illetve az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer (SPS) bevezetése, amely a gazdálkodóknak járó jövedelemkiegészítés többéves meghatározásával önmagában is növelheti a művelt földek értékét.
A mai hazai szabályozás értelmében külföldi (uniós) állampolgárok akkor vásárolhatnak magyar termőföldet, ha legalább három éve letelepedtek, és hivatásszerű mezőgazdasági tevékenységet folytatnak. (A földtörvény a vételt más esetekben csak belföldi természetes személyeknek engedi meg.)
Szakértők szerint az elmúlt években csupán néhány tucat EU-s gazdálkodó élt a törvényes földszerzési lehetőséggel, az illegális zsebszerződésekkel lefedett terület azonban elérheti a több százezer hektárt. Szintén százezer hektáros nagyságrendben bérelhetnek törvényes módon területeket uniós befektetők tulajdonában lévő cégek, így a külföldiek által legálisan vagy illegálisan birtokolt földek nagysága ma már elérheti az egymillió hektárt is az 5,8 millió hektáros teljes mezőgazdasági területből.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból