Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Erősen ellentmondásos a pincészeti kép

Borvidékről borvidékre mást várnak a termelők a 2008-as évtől, az azonban biztos, hogy sok múlik a következő egy hónapon. Mindenki száraz, meleg időre vágyakozik.

Létrehozva:

|

Nehéz évnek néztek elébe a bortermelők a csapadékmennyiség ingadozása, a jégverések és szélviharok okozta károk miatt, de van esély arra, hogy az érési idő normalizálódása folytán zamatosabb, ízesebb borokat készíthessünk – mondta el Kamocsai Ákos, a Hilltop Neszmély Zrt. borásza. Itt összességében a tavalyi termésmennyiséget biztosan nem tudják elérni, de minőség tekintetében elképzelhető az előrelépés. Hátrányos, hogy az olyan középérésű fajták szürete, mint a savignon blanc, a tramini, a cserszegi fűszeres, összeérnek, így a termelők feldolgozási kapacitásától is függ, hogy milyen évet sikerül zárni. Mindenesetre sok múlik a szeptemberi időjáráson. Amennyiben viszonylag meleg, csapadékmentes vénasszonyok nyara következik, a megmaradt termés nagyon jó lesz. Kérdés, hogy ez mennyi bevételt hoz a bortermelőknek, hiszen idén például csak növényvédelemre 2007-hez képest harminc százalékkal többet költöttek a az európai uniós előírások, valamint az olyan fertőzések terjedése miatt, mint a peronoszpóra vagy a szürkepenész – tette hozzá Kamocsai.

A Nyakas Pincészetnél mennyiségben és minőségben is a közepesnél jobb évre számítanak, feltéve, ha az esős idővel megjelenő szőlőrepedés, valamint a szürkepenész nem rombolja le a termést. A legutóbbi esőzés hatását öt-hat nap múlva lehet majd érzékelni. Amennyiben csapadékosra fordul az időjárás, az utolsó szüretnél akár 30-40 százalékos is lehet a veszteség. Problémát jelent az is, hogy csak olyan szőlőt lehet szüretelni, amelynél már lejárt a permetezés utáni egészségügyi várakozási idő. Ez az időszak növényvédő szertől függően 20-30 nap. Könnyű kiszámítani, hogy így csaknem megoldhatatlan a hatásos növényvédelem, hiszen október elejéig végezni akarnak a szürettel.

Borászati szempontból egyelőre ellentmondásos az idei év – mondta Romsics László, a György-Villa Pincészet főborásza. Mint kifejtette: sokkal többször kellett permetezni, mint a korábbi években, a várakozások pedig borvidéktől függően nagyon változatosak, a gazdáknak ráadásul most versenyt kell futniuk az idővel. Jelenleg országszerte a savtartalom határozza meg a szüret kezdetét, mert az augusztusi meleg meggátolta a cukortartalom további növekedését, a savtartalom pedig egy idő után leesik, ami a bor minőségének romlásához vezet – tette hozzá Romsics. Az év vesztesei szerinte minden bizonnyal a kis és a közepes borgazdaságok lehetnek, mert a mostani feltételek mellett nem rendelkeznek a feldolgozáshoz elegendő munkaerővel, de a növényvédelemhez szükséges tőkével sem. Ezeknél a pincészeteknél így komoly termény- és minőségbeli csökkenés is elképzelhető. Romsics is további gondnak tartja a középérésű fajták összeérését.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!